Szukaj wg modelu drukarki

Kategorie Oferta tonerów

Zalety drukarki kolorowej

Kolorowe drukarki laserowe. Kiedy warto kupić?

Utrwalone przez lata obiegowe opinie, dotyczące drukarek laserowych i kolorowych w kwestii ich osiągów i przeznaczenia, zna chyba każdy. Laserówki sprawdzają się w biurze, zapewniają tańsze drukowanie i są bardziej ekonomiczne w eksploatacji. Drukarkę atramentową kupujemy do domu, bo tusze są tańsze niż tonery, możemy drukować w kolorze, nawet zdjęcia, a urządzenie pracuje ciszej, jest mniejsze i pobiera mniej energii niż laserówka. Co jednak w wypadku kolorowych drukarek laserowych? Czy warto mieć taką w domu lub w biurze?

Po pierwsze – koszt drukarki i tonerów

Jeśli chcemy mieć w domu lub biurze szybkie urządzenie, na którym będziemy mogli drukować również w kolorze, to odpowiednia dla nas będzie kolorowa drukarka laserowa. Musimy jednak pamiętać, że za ten kolor musimy dopłacić – zarówno przy zakupie sprzętu, jak podczas eksploatacji.

Kolorowe drukarki będą droższe w zakupie od tych monochromatycznych o zbliżonych parametrach i jakości. Już na starcie musimy więc przeznaczyć więcej pieniędzy na zakup. Dobrze jest też zwrócić uwagę, jakie wkłady dostarcza producent razem z urządzeniem. W większości przypadków (a już zwłaszcza w drukarkach niższego segmentu cenowego) umieszczane są tzw. tonery startowe, które napełniane są częściowo, np. tylko do połowy. Toner szybko się więc kończy i trzeba przeprowadzić pierwszą czynność eksploatacyjną – jego wymianę.

I tu zaczyna się mniej kolorowa historia, bowiem diabeł tkwi w szczegółach, a w tym wypadku – są to niemałe koszty wymiany materiałów.

Po drugie – eksploatacja kolorowej laserówki

Toner do drukarki laserowej to proszek, który pod wpływem oddziaływania elektrostatycznego przykleja się do bębna światłoczułego drukarki, na którym to laser „rysuje” obraz drukowanej strony. W drukarkach monochromatycznych wystarczy jeden toner – koloru czarnego. Natomiast w wersji kolorowej drukarka wymaga trzech dodatkowych tonerów, o barwach składowych w systemie CMYK – cyjanowej, magenta i żółtej. Dlatego urządzenie laserowe wymaga 4 oddzielnych kaset z tonerem i 4 bębnów.

Łatwo więc policzyć, że eksploatacja kolorowej drukarki laserowej oznacza dla użytkownika większe koszty niż w przypadku monochromatycznej, z jednym tonerem. Wymianie podlegają nie tylko wkłady z tonerem, ale i bębny światłoczułe, które również mają określoną żywotność.

Aby ratować się przed wysokimi kosztami, wielu użytkowników sięga po zamienniki tonerów. W dzisiejszych czasach na rynku działa wielu producentów alternatywnych wkładów, a ich wyroby często przedstawiają porównywalną jakość co oryginały. Niestety, zawsze istnieje ryzyko trafienia na awaryjny egzemplarz tonera, zwłaszcza gdy kupujemy tańsze, ale mniej pewne tonery regenerowane, nie zaś – refabrykowane (te są bezpieczniejsze).


Po trzecie – jakość wydruków


Trzeba jasno powiedzieć, że atramentówki sprawdzają się dużo lepiej przy wydruku zdjęć, zwłaszcza jeśli dołożymy do tego dobry papier fotograficzny. Jeśli więc lubimy przyozdabiać ściany domu  fotografiami lub kolekcjonować zdjęcia w albumach, to warto zainwestować w dobrą atramentówkę. Natomiast w wypadku wydruku kolorowych dokumentów i grafik (np. plakatów, ulotek), dzisiejsze drukarki laserowe świetnie dają sobie radę.

W przypadku czarno-białych wydruków laserówki osiągają bardzo dobre wyniki, przewyższając przy tym szybkością i ekonomicznością urządzenia z wkładami atramentowymi. Druk laserowy jest też odporny na wilgoć, czego nie zapewnia tusz.

Podsumowanie – kiedy kolorowy laser?

Na kolorową drukarkę laserową zdecydujmy się, jeśli drukujemy w miarę regularnie, chcemy drukować kolorowe dokumenty, ale nie zależy nam na najwyższej jakości zdjęciach. Powinniśmy też przygotować się na większą cenę urządzenia na początek i zwiększone koszty eksploatacyjne w przyszłości. Jeśli tylko mamy tego świadomość, śmiało możemy zacząć korzystać z dogodności kolorowej technologii druku laserowego.

Udostępnij ten wpis

Product successfully added to the product comparison!