Zbliżająca się wiosna oznacza dla uczniów kończących licea i technika czas matur i późniejszej decyzji odnośnie swojej przyszłości. Mnogość kierunków studiów może napawać o zawrót głowy i młode osoby często czują się zagubione. Szkoły rzadko pokazują, jakie są zakresy przedmiotów na studiach oraz jakie są możliwe do wykonywania zawody po danym kierunku.
W pierwszej kolejności należy określić jaki rodzaj kierunków nas interesuje i wybrać spośród kierunków humanistycznych, ścisłych, rolnych leśnych i weterynaryjnych, społecznych, przyrodniczych, medycznych i o zdrowiu, ekonomicznych czy technicznych. Poniżej wskażemy kilka kierunków i opiszemy główne kategorie. Pomoże to odpowiedzieć na pytanie jakie studia wybrać.
Do najpopularniejszych kierunków humanistycznych należą co roku filologie polskie i obce. Do wyboru mamy także archeologię, filozofię, historię czy kulturoznawstwo.
Do nauk społecznych zaliczamy pedagogikę wraz z pedagogiką specjalną, administrację, dziennikarstwo, politologię, socjologię, stosunki międzynarodowe czy prawo.
Najpopularniejsze nauki ekonomiczne to ekonomia, finanse i rachunkowość oraz zarządzanie.
Do nauk ścisłych zaliczamy astronomię, chemię, fizykę, informatykę i matematykę.
Z kolei do nauk przyrodniczych biologię i biotechnologię, geografię, geologię i ochronę środowiska.
Kierunki techniczne inżynierskie są bardzo popularne. Ilość kierunków jest bardzo duża i można je podzielić na większe grupy jak elektryczna (elektrotechnika, automatyka i robotyka, elektronika i telekomunikacja), mechaniczne (mechanika i budowa maszyn, inżynieria materiałowa czy mechatronika), budowlane (budownictwo, inżynieria środowiska), transportowe (logistyka, transport), a także kierunki takie jak biotechnologia, energetyka, górnictwo, inżynieria chemiczna i procesowa, czy zarządzanie inżynieria produkcji.
Do kierunków rolniczych i leśnych oraz weterynaryjnych zaliczamy weterynarię, zootechnikę, dietetykę, a także kierunki o żywieniu.
Ostatnią grupą są kierunki medyczne i o zdrowiu. Najpopularniejszym jest oczywiście medycyna i kierunek lekarsko-dentystyczny, ale zaliczamy do nich także analitykę medyczną, fizjoterapię, pielęgniarstwo i położnictwo, farmację, wychowanie fizyczne i zdrowie publiczne.
Przed wyborem kierunku warto przejrzeć rankingi uczelni wyższych przygotowywane co roku. Uwzględniają różne wskaźniki. Jednym z nich jest np. prestiż mówiący o liczbie wskazań danej uczelni wśród kadry akademickiej. Kolejnym jest analiza ekonomiczna absolwentów na rynku pracy. Jest to bardzo ważny wskaźnik w perspektywie naszej przyszłości mówiący o wskaźniku wysokości zarobków oraz zatrudnienia po ukończeniu danej uczelni czy kierunku. Potencjał akademicki mówi z kolei o ocenie przyznanej uczelni przez jednostkę nazywaną Komitetem Ewaluacji Jednostek Naukowych. Ocena ta jest przyznawana dla uczelni a nie dla konkretnego kierunku. Innymi wskaźnikami są efektywność naukowa, potencjał dydaktyczny i innowacyjność.
Ciężko jest doradzić konkretnej osobie kierunek studiów ponieważ w dużej mierze wybór powinien opierać się na indywidualnym podejściu kandydata. Każdy z nas jest inny i warto dokładnie przemyśleć w jakim kierunku będziemy czuć się dobrze, albo jaką pracę chcielibyśmy wykonywać w przyszłości i w tym kierunku się kształcić. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt że od wielu lat widać wyraźny deficyt na rynku pracy inżynierów i lekarzy.
Wśród inżynierów bardzo popularna w poprzednich latach jest informatyka. Jest to kierunek realizowany w ramach politechnik jak i uniwersytetów. Osoby po tym kierunku zostają programistami. Mogą one tworzyć strony internetowe, programy, a także budować bazy danych i systemy komputerowe. Również po automatyce i robotyce wiele osób zajmuje się programowaniem, nie tylko komputerów ale również maszyn w zakładach przemysłowych.
Innym bardzo popularnym kierunkiem jest ekonomia, jednak po tym kierunku widać od kilku lat, że ilość miejsc pracy jest mniejsza niż liczba absolwentów i znalezienie pracy nie jest wcale proste.