Bezwykopowe metody renowacji rurociągów

Podstawowe media docierają do naszych domów w większości drogami, których fizycznie nie jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem. Mowa mianowicie o sieciach podziemnych, z których przy okazji stawiania jakiegokolwiek budynku tworzy się przyłącz bezpośrednio do posiadłości. Ma to na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom, ale i oszczędność miejsca na powierzchni gruntu. Wszystkie rurociągi po pewnym czasie użytkowania tracą jednak swoje właściwości, doprowadzając tym samym do pęknięć materiału. To bardzo niebezpieczne zjawisko wymagające szybkich działań i sprawnego podejścia do naprawy.

Przeszkodą w tym przypadku może okazać się chociażby szeroko rozbudowana w dzisiejszych czasach infrastruktura drogowa. Dlatego też, odkrycia współczesnej inżynierii doprowadziły do powstania bezwykopowych metod renowacji rurociągów. W poniższym wpisie zajmiemy się szczegółowym omówieniem tych sposobów, z których korzysta się najczęściej. Zapraszamy!

Metoda rękawa – świetny sposób na nieszczelność sieci

Pierwszy ze sposobów umożliwia sprawne pozbycie się nieszczelności na określonym odcinku rurociągu, przy wykorzystaniu już obecnego wewnątrz tworzywa. Polega na umieszczeniu wewnątrz uszkodzonego rurociągu rękawa nasączonego żywicą poliuretanową. Zazwyczaj jest on wykonany z różnych materiałów, m.in. z poliestrowej włókniny.

Kraking statyczny

Po dokładnym rozłożeniu rękawa, następuje uruchomienie wozu ciśnieniowego i dmuchanie tego tworzywa wewnątrz. Produkt dopasowuje się do kształtu rury, tym samym wypełniając wszystkie pęknięcia. Żywica poliuretanowa ma natomiast za zadanie dokładnie złączyć ze sobą obydwa materiały. Zaletą takiego rozwiązania jest zdolność dopasowania rękawa do rur o naprawdę sporych średnicach. Sam rękaw ma zapewnić wytrzymałość nie tylko mechaniczną, ale również dynamiczną i statyczną.

Kraking statyczny – szybko, wygodnie i bez kopania

Kraking statyczny zyskał niemałą popularność, a to dzięki prostocie w całkowitej wymianie rurociągu bez konieczności kopania i wyciągania zużytego. Firmą oferującą tego typu usługę jest krakowski Les-Gaz, dokładnie i sprawnie wykonujący wszystkie powierzone im zadania. Do przeprowadzenia renowacji używa się specjalnej maszyny zakończonej głowicą kruszącą. To ona przebiegając przez cały odcinek rurociągu kruszy starą instalację, wciągając przy okazji nową do jej wnętrza.

Metoda ta odznacza się pełną różnorodnością. Przy jej użyciu możliwe jest przeciągnięcie rury wykonanej z rozmaitych materiałów, jak chociażby stal, żeliwo, tworzywa sztuczne czy nawet beton. Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od wcześniej omawianej metody rękawa, tutaj wymienia się cały rurociąg. Klient ma więc w ziemi całkowicie nową i nieawaryjną instalację. Jeśli więc sieć ma już swoje lata, a szkoda nie jest spowodowana przypadkowym pęknięciem w jednym miejscu, zdecydowanie bardziej opłaca się skorzystać z tego sposobu. Sama powłoka wewnętrzna może niekoniecznie zapewnić wytrzymałość dla starych już rurociągów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here