Czy po małym zusie należy się zasiłek dla bezrobotnych?
Czy po małym zusie należy się zasiłek dla bezrobotnych?

Czy po małym zusie można otrzymać zasiłek dla bezrobotnych? Tak, osoby prowadzące działalność gospodarczą opłaconą na niższą składkę ZUS (tzw. „mały ZUS”) również mogą ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych pod warunkiem spełnienia określonych wymagań i kryteriów. Wysokość oraz czas trwania przyznania zasiłku uzależnione są od wielu czynników, takich jak długotrwałe posiadanie statusu bezrobotnego czy wysokości przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.

Wymagania dla otrzymania zasiłku dla bezrobotnych

Czy po małym zusie należy się zasiłek dla bezrobotnych?

W Polsce wiele osób pracuje na umowach zlecenia lub o dzieło, co często skutkuje niskim wynagrodzeniem oraz brakiem ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalno-rentowego. Dlatego też w kraju wprowadzono tzw. „mały ZUS”, czyli preferencyjne stawki opłat dla przedsiębiorców rozpoczynających swoją działalność gospodarczą.

Jednakże osoby płacące mniejsze składki na ubezpieczenie społeczne, mogą mieć problem ze spełnieniem wymagań do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych w razie utraty pracy. Aby móc korzystać ze wsparcia finansowego państwa trzeba bowiem posiadać odpowiednie warunki.

Przede wszystkim koniecznym jest zgloszenie się jako poszkodowany przez Urząd Pracy właściwy miejscowo – nie później niż dwa tygodnie od dnia zwolnienia lub wygaśnięcia stosunku pracy (czy to za porozumieniu stron czy też decyzji pracodawcy). Należy również spełnić określone kryteria majątkowe tj., że miesięczny dochód netto przeliczeniowy przypadający jednej osobie nie może być większy niż kwota minimalna obowiązujeca w danym roku podatkowym.

Kolejną ważną kwestią jest okres składkowy. W zależności od wieku i stażu pracy osoby ubiegającej się o wsparcie, wymagane są różne warunki w zakresie opłacanych składek na ubezpieczenia społeczne.

Osobom powyżej 50 roku życia oraz tym, którzy mają co najmniej pięć lat stażu pracy przysługują trzy miesięczne świadczenie. Natomiast mężczyźni poniżej tego wieku muszą udowodnić wpłacone przez siebie składki na ubezpieczenie społeczne przez ostatnie dwanaście miesięcy przed utratą pracy lub zaistnieniem sytuacji uzasadniającej przyjęcie do bezrobotnych.

Kobiety natomiast – jeśli chodzi o wymogi dotyczące dłuższego pobytu w domu ze względów rodzinnych (np. urlop macierzyński) – nie będą podlegać tak surowym regułąm jak ich koledzy po fachu.

Warto również wspomnieć o obowiązkach osób korzystających ze wsparcia finansowego państwa. Bezrobotny ma bowiem obowiązek aktywnie poszukiwać nowej pracy oraz uczestniczyć we wszelkich działaniach podejmowanymi przez Urząd Pracy celem ulepszania swoich szans na znalezienie zatrudnienia (takimi aktywnościami mogą być np.: kursy zawodowe czy prace interwencyjna).

Podsumowując, mały ZUS może być dobrym rozwiązaniem dla początkujących przedsiębiorców oraz osób pracujących na umowach zlecenia czy o dzieło. Jednakże jeśli chodzi o uzyskanie wsparcia finansowego w razie utraty pracy – nie warto oszczędzać na opłatach za ubezpieczenia społeczne. Wymagania określone przez Urząd Pracy są bowiem dość surowe i wymagają spełnienia odpowiednich warunków dotyczących zarówno dochodów jak i stażu pracy.

Warto więc zastanowić się nad tym, ile pieniędzy przeznaczamy miesięcznie na składki ZUS-owskie oraz przemyśleć swoją sytuację zawodowo-finansowa w kontekście ewentualnej potrzeby ubiegania się o wsparcie państwa w przypadku utraty pracy lub wygaśnięcia stosunku zatrudnienia u obecnego pracodawcy.

Wzywamy do skorzystania z informacji na temat kwalifikowania się do zasiłku dla bezrobotnych po małym zusie, dostępnej na stronie https://www.mimamo.pl/.

Link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here