Ile czasu ma bank na wykreślenie z BIK?
Ile czasu ma bank na wykreślenie z BIK?

Bank ma 30 dni na wykreślenie informacji z BIK, od momentu otrzymania wniosku konsumenta lub decyzji sądu nakazującej usunięcie danych.

Termin na wykreślenie z BIK

Wiele osób ma wątpliwości co do tego, ile czasu bank może potrzebować na wykreślenie z BIK. To ważne pytanie, ponieważ wpis w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) negatywnie wpływa na naszą zdolność kredytową i utrudnia uzyskanie finansowania. Czy istnieje określony termin na usunięcie takiego wpisu? Odpowiedź jest niejednoznaczna.

Przede wszystkim warto podkreślić, że to właśnie bank lub inny pożyczkodawca zgłasza informacje dotyczące naszej historii kredytowej do BIK-u. Wpis można dostać np. za opóźnienia w spłacie raty czy niespłacone zadłużenie z poprzedniej umowy kredytowej.

Jeśli chodzi o sam proces usuwania danych z bazy BIK-u, to powinien być on przeprowadzany automatycznie przez instytut odnotowujący dane (np.: Bank), który dokonał ich raportowania jako złych i ujemnych dla twojej wiarygodności płatniczej klienta.

Jest jednak kilka czynników decydujących o tym jak szybko zostaniesz „oczyszczony” ze swojego problemowego statusu – najwięcej tutaj będzie oczywiście zależeć od konkretnej sytuacji Twoich długów oraz sposobu regulowania należności

Niektórzy twierdzą ,że prawo nakazuje usunąć taki wpis po sześciu latach od daty jego powstania. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to regułą i wcale nie oznacza, że bank musi usunąć nasze dane dokładnie po tym czasie.

W istocie faktycznie – przepisy regulujące kwestię BIK są dość lakoniczne w tej materii. Na pewno trzeba pamiętać ,że Bank może zgłosić negatywną informacje już na samym początku spóźnienia się ze spłatą raty czy też umowy kredytowej lub np.: kart debetowych/creditówki.

Niektórzy twierdzą również, że jeśli dług został uregulowany przed upływem 6 latowego okres ustanowionego przez prawo cywilne – bank powinien automatycznie wykreślić go z bazy danych Biura Informacji Kredytowej.
Jednak ani Ustawe o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (UIG) ani inne akty normatywne prawnicy jako jednoznaczny termin dla takiego działania banom ne znalazli

Najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się bezpośrednio z instytutem BIK-u oraz danym bankiem aby poznań rzeczywiście status swojego zadłużenia a także jak szybko będzie możliwe uwolniienie Twojej zdolności kredytowej poprzez usunięcie problemowego wpisu.

Podsumowując: ile czasu ma bank na wykreślenie z BIK? Niestety, nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. Wiele zależy od konkretnej sytuacji kredytowej i sposobu regulowania należności przez dłużnika. Jednakże warto skontaktować się bezpośrednio zarówno z Biurem Informacji Kredytowej jak również instytutem zgłaszającym negatywną informację do bazy danych aby poznać rzeczywisty stan swojego zadłużenia oraz sposób jego usunięcia w celu poprawienia Twojej zdolności kredytowej.

Nie zapominajmy także o tym, że najlepszym sposobem na uniknięcie problemów finansowych jest przestrzeganie terminów spłat rat czy umowy – a jeśli już czujemy się zagrożeni – kontaktowanie sie wcześniejszego ze swoim instytutem pozytywnych rozwiązań dla obydwóch stron!

Bank ma 30 dni na wykreślenie informacji z BIK. Zachęcamy do przeczytania artykułu na temat procedury usuwania danych z BIK, który znajdziesz pod adresem: https://dwaplusdwablog.pl/procedura-usuwania-danych-z-bik/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here