Jaka praca nie podlega opodatkowaniu?
Jaka praca nie podlega opodatkowaniu?

W Polsce istnieje wiele rodzajów pracy, które nie podlegają opodatkowaniu. Są to głównie prace wolontariackie oraz te wykonywane w ramach umowy zlecenia lub o dzieło do określonej kwoty rocznej. Jednakże, warto pamiętać żeby dokładnie zapoznać się z przepisami i regulacjami dotyczącymi danego typu pracy przed jej rozpoczęciem, aby uniknąć problemów z urzędem skarbowym.

Praca charytatywna

W obecnych czasach, kiedy każdy grosz się liczy, warto zastanowić się nad tym, czy istnieją jakieś sposoby na oszczędzenie podatków. Okazuje się, że tak – jednym ze sposobów jest wykonywanie pracy charytatywnej.

Praca charytatywna to dobrowolna działalność na rzecz innych ludzi lub organizacji non-profit bez wynagrodzenia finansowego. W Polsce działa wiele organizacji pozarządowych i fundacji zajmujących się różnego rodzaju sprawami społecznymi: pomocą osobom starszym i samotnym oraz ubogim rodzinom z dziećmi w trudnej sytuacji materialnej; wsparciem dla dzieci niepełnosprawnych; ochroną zwierząt itp.

Jeśli my również pragniemy pomóc innym poprzez wolontariat w jednej z tych instytucji lub założeniu własnego projektu dobroczynnego (np. prowadzenie darmowej poradni prawnej), możemy skorzystać ze specjalnych ulg podatkowych przewidzianych przez polskie prawo podatkowe.

Istnieje kilka form rozliczeń przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług charytatywnych:

1) Wolontariat

Osoba wykonująca pracę wolontariacką ma możliwość odliczyć koszt przejazdu do miejsca wykonywania pracy (do 760 zł rocznie). Ponadto kwota ta może być pomniejsza o darowizny na rzecz organizacji charytatywnych.

2) Działalność gospodarcza

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą rozliczyć koszty związane ze świadczeniem usług charytatywnych. W tym przypadku kosztami uzyskania przychodu są np. wydatki na dojazd, zakup materiałów niezbędnych do wykonania pracy itp.

3) Darowizna

Darowizna to dobrowolne przekazanie przez osobę fizyczną lub prawno podmiot daru (np. spółka) pieniędzy lub innej własności bez wynagrodzenia w celach pożytku publicznego (np. dla fundacji). Kwota wpłaconej darowizny może być odliczona od dochodu i pomniejszyć wysokość płatnego podatku PIT czy CIT.

Należy jednak pamiętać o pewnych wymogach formalnych – aby skorzystać z ulg trzeba posiadać stosowne dokumenty potwierdzające dokonaną pracę wolontariacka oraz kwoty wpłaconej darowizny; należy też dokładnie sprawdzić, jakie cele statutowe realizuje dana instytucja non-profit i czy mają one status organizacji pożytku publicznego w myśl ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie z 2018 roku.
Oprócz korzyści finansowych praca charytatywna niesie wiele satysfakcji moralnej i pozwala na rozwijanie swoich umiejętności oraz nawiązywanie cennych kontaktów.

Podsumowując, praca charytatywna to nie tylko szlachetny gest wobec innych ludzi czy zwierząt – może też przynieść korzyści finansowe dla wykonującej ją osoby. Warto zastanowić się nad wykorzystaniem takiej możliwości i dołączyć do grona wolontariuszy lub założyć własną organizację non-profit.

Wezwanie do działania: Sprawdź, jaka praca nie podlega opodatkowaniu na stronie https://www.immocenter.pl/.
Link tagu HTML : https://www.immocenter.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here