Co zrobić z zużytym olejem spożywczym

Wielu osobom wydaje się, że zużyty olej spożywczy wystarczy po prostu wlać do zlewu. W większych ilościach jest to jednak zabronione. Nie dość, że mocno wpływa to na stan środowiska to jeszcze można przy tym istotnie uszkodzić kanalizację. Problem w takim wypadku mają zwłaszcza firmy gastronomiczne. Jak sobie radzić wówczas z olejem spożywczym?

Konsekwencje zużytego oleju

Wylany olej do zlewu może spowodować wiele szkód w samej kanalizacji. Wynika to z budowy rur, które są stosunkowo wąskie. Na rurach wytwarza się niebezpieczny osad, który nawarstwia się po kolejnych wlewach. Prowadzi to do stopniowego zatykania się, a co za tym idzie – pękania rur. Może to spowodować zalanie całego mieszkania lub restauracji. Na niebezpieczeństwo narażone są szczególnie te ostatnie, które zużywają mnóstwo oleju do przygotowania dziesiątek potraw naraz. Na szczęście mogą tego uniknąć decydując się na skup zużytego oleju przez inną firmę.

Odsprzedaż oleju

Bardzo wygodną formą radzenia sobie z olejem jest jej skup przez inną firmę. To bardzo korzystne rozwiązanie dla wszystkich, ponieważ wykorzystuje ona go na różne inne sposoby. Najczęściej pośredniczy ona w przekazywaniu go rafineriom, które wykorzystują ją do produkcji różnego rodzaju biopaliw. Trzeba pamiętać, ze polskie przepisy określają, że zużyty olej musi być utylizowany w legalny sposób. Przekazywanie go na przyjazne środowisku cele to najlepszy możliwy tego sposób.

Skup zużytego oleju spożywczego ma tę zaletę, że restauracja (lub inna placówka) nie musi się w żaden sposób martwić o przekazanie oleju. Firma zajmuje się praktycznie wszystkim: od odbioru, po transport, aż po przekazanie oleju dalej. Mające biegłość w utylizacji i recyklingu zapewniają o szybkim pozbyciu się problemu. Należy pamiętać, że trzeba podpisać z firmą konkretną umowę. Otrzymuje się w ten sposób KPO, czyli Kartę Przekazania Odpadu. Jest ona bardzo przydatna w przypadku kontroli Sanepidu i Służb Środowiskowych.

Inne sposoby radzenia sobie ze zużytym olejem

Olej można wykorzystać na różne sposoby we własnym zakresie. Skup zużytego oleju spożywczego jest co prawda najlepszą opcją, ale istnieją również inne metody. Można przykładowo wykorzystywać go ponownie. Dotyczy to przykładowo smażenia czy używania go we frytkownicy. Istnieją jednak zasady, które pozwalają użyć taki oleju. Przykładowo nie był używany w temperaturze większej niż 190 stopni. Wówczas tłuszcz zostaje spalony i jest niezdrowy w użyciu. Nie można go również mieszać z innymi tłuszczami, gdyż każdy ma odrobinę inne właściwości.

Wiele osób wykorzystuje oleje w bardziej kreatywny sposób. Można z niego nawet stworzyć mydło czy lampki olejne handmade. Wiele przydatnych informacji na ten temat można znaleźć w Internecie. Można również oddać go niektórym placówkom zajmującym się zbieraniem odpadów. Takie punkty działają jednak tylko w paru miejscach w Polsce. W takich przypadkach znacznie lepiej skorzystać z usług typu skup zużytego oleju spożywczego i nie martwić się szukaniem zbiórek odpadów na zapas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here