Praca sezonowa za granicą – jakie kraje cieszą się największą popularnością?

0
806

Każdego roku rzesze Polaków wyjeżdżają na kilka tygodni lub miesięcy do innych krajów europejskich, żeby nieco podreperować domowy budżet. Ty również rozważasz tymczasowy wyjazd do innego kraju w celach zarobkowych i zastanawiasz się, na jaki kierunek się zdecydować? Dowiedz się, jakie kraje najczęściej wybierają Polacy zainteresowani pracą sezonową za granicą.

Holandia

Od dobrych kilku lat Królestwo Niderlandów należy do ścisłej czołówki najczęściej wybieranych kierunków przez polskich emigrantów zarobkowych. Sporą zaletą jest stosunkowo niewielka odległość – paczka do Holandii dotrze szybko, a do Polski można przyjechać nawet samochodem. W kraju tulipanów można liczyć na szeroki wybór ofert pracy sezonowej w różnych branżach. W sezonie letnim wiele osób decyduje się na zbiory, sortowanie i pakowanie owoców, warzyw i kwiatów. Ponadto zatrudnienie można znaleźć w m.in. branży logistycznej, na produkcji czy też w budowlance.

Niemcy

Polacy nadal chętnie wyjeżdżają do Niemiec, co w dużej mierze ma związek z tym, że jest to sąsiedni kraj. Dla osób z zachodniej Polski taki wyjazd oznacza możliwość weekendowych wypadów do ojczyzny. Ponadto w Niemczech nadal można zarobić znacznie więcej niż w Polsce. Wiele popularnych prac sezonowych jest związanych z sadownictwem i rolnictwem. Problemem w przypadku mężczyzn nie powinno być również znalezienie pracy w budownictwie, logistyce i przemyśle. Z kolei kobiety często wybierają kilkumiesięczne wyjazdy w charakterze opiekunki starszych osób.

Norwegia

Kraje skandynawskie od dawna przyciągają Polaków bardzo atrakcyjnymi zarobkami. Pomimo wysokich kosztów utrzymania nadal można zaoszczędzić przez kilka miesięcy niekiedy więcej, niż zarobiłoby się w Polsce przez cały rok. Wiele osób regularnie korzysta również z usług firm kurierskich współpracujących z platformą FastPost.pl, zaopatrzając się w ten sposób w tańsze produkty z Polski wysyłane np. przez rodzinę. W Norwegii szczególnie cenieni są różnego rodzaju fachowcy np. murarze, malarze i dekarze. Ponadto wiele ofert pracy sezonowej jest związanych z rolnictwem, zbieraniem owoców i przetwórstwem rybnym.

Szwecja

W Szwecji można wprawdzie zarobić nieco mniej niż w Norwegii, ale i ceny wynajmu, usług i produktów są niższe. Jednocześnie wynagrodzenie za prace sezonowe z pewnością będzie wyższe niż w większości krajów Europy Zachodniej. Do Szwecji Polacy zazwyczaj udają się w celu pracy przy zbiorach owoców, w branży budowlanej czy też jako opiekunowie seniorów. Ponadto zatrudnienie można znaleźć też m.in. w gastronomii, sprzątaniu i hotelarstwie.

Belgia

Choć Belgia nie jest może pierwszym skojarzeniem z pracą sezonową, to właśnie do tego kraju wyjeżdża naprawdę wielu Polaków. Zarobki w tym niewielkim kraju są znacznie wyższe niż w Niemczech i Holandii, choć oczywiście koszt życia również jest wyższy. Na dobre wynagrodzenie mogą liczyć dobrzy fachowcy m.in. z branży budowlanej i stolarskiej. Wiele osób znajduje również zatrudnienie w roli opiekunki osób starszych, w gastronomii czy też na produkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here