Dywersyfikacja ryzyka na giełdzie

Aby inwestować na giełdzie i osiągać sukcesy, trzeba przede wszystkim posiadać odpowiednią wiedzę w zakresie minimalizowania ryzyka inwestycji a także właściwego alokowania kapitału. W poniższym artykule dokładnie wyjaśniamy, na czym powinna polegać dywersyfikacja ryzyka na giełdzie. Zapraszamy do lektury.

Inwestycja na giełdzie – dlaczego cieszy się tak dużym powodzeniem?

Inwestycje giełdowe cieszą się sporym zainteresowaniem. Jest to związane przede wszystkim z tym, iż obecnie w akcje możemy zaopatrywać się w 100% online, bez konieczności wychodzenia z domu. 

Współcześnie funkcjonują w sieci wyspecjalizowane platformy inwestycyjne, które umożliwiają zawieranie transakcji w 100% online. Jedną z takich platform prowadzi SaxoUżytkownicy platform mogą realizować transakcje przez 24 godziny na dobę pod dowolną szerokością geograficzną a także handlować akcjami z giełd z całego świata. Jedna kwestia pozostaje jednak niezmienna. Chodzi tutaj oczywiście o ryzyko, które bez względu na formę zakupu akcji pozostaje stosunkowo wysokie. Osoby, które inwestują w akcje, ale nie posiadają w tym względzie odpowiedniej wiedzy, narażają się na ryzyko utraty zainwestowanych środków. Z tego względu tak istotne jest pozyskiwanie informacji na temat dywersyfikacji ryzyka na giełdzie. 

Na czym polega dywersyfikacja ryzyka na giełdzie? 

Istotą dywersyfikacji jest zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego poprzez zróżnicowanie obszarów prowadzonej działalności. W przypadku giełdy polega to na tym, że inwestorzy kupują różnorodne typy akcji – np. firm z różnych branż i sektorów, np. firm z branży spożywczej, technologicznej, odzieżowej, bankowej itd. W ten sposób tworzą zdywersyfikowany portfel inwestycyjny. 

W przypadku, gdy określone kategorie firm tracą, zazwyczaj jednocześnie inne zyskują. Posiadacze zdywersyfikowanych portfeli inwestycyjnych są w pewien sposób zabezpieczeni na okoliczność spadków cen akcji, a potencjalne straty powinny być mniejsze.

Czym różni się dywersyfikacja krótkoterminowa od długoterminowej?

Specjaliści wyróżniają dwa podstawowe typy dywersyfikacji: krótkoterminową i długoterminową. Ta pierwsza polega na tym, że alokujemy środki w akcje rozmaitych przedsiębiorstw funkcjonujących w ramach jednego sektora. W ten sposób minimalizuje się ryzyko związane ze spadkiem kondycji całej branży.

Z kolei dywersyfikacja długoterminowa polega na inwestowaniu w akcje firm działających w różnych sektorach. Istotą tego typu dywersyfikacji jest również najczęściej lokowanie większych środków. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here