Ile lat można być na małym zusie?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą w Polsce mogą skorzystać z tzw. „małego ZUS-u”, czyli preferencyjnego systemu ubezpieczeń społecznych. Aby móc przystąpić do tego systemu, osoba musi spełniać określone wymagania, takie jak m.in.: mieć ukończony wiek emerytalny i nie pracować na etacie lub pobierać rentę socjalną/zasiłek chorobowy.

W przypadku przedsiębiorstw jednoosobowych oraz spółek cywilnych (o ile ich udziałowcy są osobami fizycznymi) minimalna wysokość opłat wynosi obecnie 360 zł miesięcznie.

Odpowiedź: Osoba musi mieć ukończony wiek emerytalny i nie pracować na etacie lub pobierać rentę socjalną/zasiłek chorobowy aby korzystać z preferencyjnego systemu ubezpieczeń społecznych – „mały ZUS”.

Wymagania do skorzystania z małego ZUS-u

Ile lat można być na małym zusie?

Mały ZUS to ulga, która pozwala przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą na skorzystanie z niższej stawki składki ubezpieczeniowej. Jednakże, aby móc korzystać z tej formy opodatkowania wymagane są spełnienie określonych warunków.

W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, że nie każdy może ubiegać się o mały ZUS. Ulga ta jest przeznaczona dla tych przedsiębiorstw i osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą zarówno w formie jednoosobowej jak i spółek cywilnych oraz jawnych.

Kolejnym ważnym wymogiem do skorzystania ze zwolnienia podatkowego jest wysokość osiąganego przychodu przez osobę prowadząca firmę. W przypadku samozatrudnionych maksymalna kwota wynosi 120 tysięcy złotych rocznie natomiast w przypadku spółek – aż do limitu 1 miliona złotych przeliczonego proporcjonalnie na każdego wspólnika firmy.

Oprócz powyższych kryteriów istnieją jeszcze pewne ograniczenia czasowe dotyczące pobierania świadczeń takich jak emerytury czy renty od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Dla pracowników najważniejsze będą limity wiekowe, natomiast dla przedsiębiorców – okresy składkowe.

Aby móc korzystać z małego ZUS-u trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim osoba ubiegająca się o zwolnienie podatkowe musi być ubezpieczona przez co najmniej siedem miesięcy w ciągu roku kalendarzowego. W przypadku spółek cywilnych i jawnych wymagane jest dodatkowo utworzenie umowy o wspólnym prowadzeniu działalności gospodarczej oraz zgoda na przeliczenie wysokości przychodu proporcjonalnie do udziału każdego ze wspólników firmy.

Należy jednak pamiętać, że pobieranie świadczeń emerytalno-rentowych może mieć wpływ na możliwość dalszego korzystania z ulgi Małego ZUS-u. Dla pracowników wiek minimalny wynosi 60 lat jeżeli chodzi o renty lub pozostawienie bez pracy a także dla kobiet po urodzeniu dziecka lub powrocie do pracy zaraz po uprzednim urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim – w takich przypadkach są to odpowiednio: granice czasowe od dziesiątego tygodnia poporodowego i dwunastych tygodni rodzenia dziecka albo opieki nad nim (lub ich sumaryczna wartość).

Podsumowując, aby móc skorzystać ze zwolnienia podatkowego oferowanego przez tzw „Mały ZUS” konieczne jest spełnienie określonych wymogów. Przedsiębiorcy i osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą pamiętać o limitach przychodu, czasowych ograniczeniach oraz wykazaniu odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego. W przypadku osób pobierających świadczenia emerytalno-rentowe obowiązują dodatkowe warunki związane z wiekiem czy okresami składkowymi.

Mały ZUS to interesująca oferta dla przedsiębiorców chcących zmniejszyć koszt opodatkowania swojej firmy ale jednocześnie warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansowo-ubezpieczeniową aby w pełni wykorzystać oferowane ulgi podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Wezwanie do działania:
Sprawdź, czy spełniasz warunki, aby być na małym zusie! Szczegóły znajdziesz na stronie https://www.miastomojeawnim.pl/.

Link tagu HTML :

https://www.miastomojeawnim.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here