powierzchnia magazynowa

Wraz z rozwojem branży transportowej, bardzo ważnym elementem stały się miejsca do przechowywania towarów. Fakt ten zaczął napędzać popyt na powierzchnie magazynowe w większości krajów europejskich. Jak do tej pory w Polsce powstało około 16,9 mln mkw powierzchni magazynowych, a w budowie pozostaje jeszcze około 2 mln.

Kształtowanie się popytu na powierzchnie magazynowe

Niemalże każda branża na polskim rynku wykazywała zainteresowanie wynajmem powierzchni magazynowych. Popyt na 1,6 mln mkw został wygenerowany prze średniej wielkości umowy, a nie olbrzymie transakcje. Natomiast w perspektywie nowych umów i ekspansji, szacuje się popyt rzędu 1,1 mln mkw. Według danych statystycznych, w pierwszej połowie 2019 r. spadł popyt na nowe umowy. Natomiast w ramach negocjacji istniejących już umów, doszło do wynajęcia kolejnych 350 tys. mkw. Duży wpływ na taką sytuację miał fakt wygaśnięcia umów, które zwierane były w latach 2013-2014. Rynek przeżywał wtedy okres dynamicznego rozwoju.

Segment rynku najbardziej zainteresowany najmem powierzchnie magazynowe Wrocław to operatorzy logistyczni. Następni w kolejności to sieci handlowe oraz lekka produkcja. To właśnie te branże odpowiadały za 80% popytu netto. Jak w większości dziedzin, prym w wynajmie powierzchni magazynowych wiedzie stolica. To tam właśnie jest największa aktywność najemców, co skutkowało podpisaniem umów na łączna liczbę 460 000 mkw. Powierzchnie magazynowe Wrocław zajmują w tym rankingu drugie miejsce notując na swoim koncie 276 000 mkw. Rozwój innych regionów w tym temacie jest również coraz bardziej zauważalny, m.in. Kielc, Białegostoku czy Podkarpacia. Działalność deweloperska w temacie zabezpieczania gruntów pod takie inwestycje jest coraz bardziej widoczna.

Co na to podaż powierzchni magazynowych?

Na każdą potrzebę rynku, w krótkim czasie znajduje się odpowiedź. Również jest tak w przypadku powierzchnie magazynowe Wrocław. Deweloperzy ze wzmożoną intensywnością angażują się w inwestycje przeznaczone na powierzchnie magazynowe. Dane statystyczne podają, że w pierwszej połowie 2019 r. do użytku oddano 1.1 mln mkw do użytku magazynowego. Dzięki temu, było to najlepsze 6 m-cy zanotowane przez analityków jak do tej pory. Ostatecznie mówi się, że całkowita podaż na powierzchnie magazynowe to 16,9 mln mkw. Największy wzrost podaży zanotowała jednak centralna część Polski. Tam oddano do użytku ponad 250 000 mkw. Co daje wzrost o 35%.

Nie można zapomnieć również o inwestycjach w budowie. Koniec półrocza 2019 r obfitował w prawie 2,2 mln mkw pozostających w trakcie realizacji. Ich lokalizacja to w 86% Górny Śląslk, Wrocław, Poznań czy Warszawa. Postawa deweloperów wskazuje na dużą pewność co do polskiego rynku powierzchni magazynowych. Świadczy o tym spekulacyjne inwestycje, których wskaźnik wynosi aż 45%. Najwięcej powierzchni magazynowych bez pokrycia żadna umową jest oczywiście w Warszawie oraz we Wrocławiu. Znaleźć je można również w Trójmieście, Szczecinie, czy na kujawach. Trendy te sąpodsycane wejściem na rynek polski dużych firm takich jak Amazon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here