po angielsku

Żyjemy w czasach, gdzie znajomość co najmniej dwóch języków jest standardem. Tworzymy już nawet przedszkola dwu-języczne, w których dzieci, od początku swojej kariery, uczą się mówić zarówno po polsku, jak i angielsku czy francusku. Również coraz więcej pracodawców umieszcza w ogłoszeniach wymagania dotyczące przynajmniej dobrej komunikacji w języku angielskim. Jak więc do tego tematu podejść? Jakich języków warto się uczyć i co wybrać poza popularnym angielskim?

Jeszcze kilkanaście lat temu w szkołach obowiązywał język rosyjski. Uczyły się go nasze mamy i ojcowie. Dziś odszedł już do lamusa i jest bardzo rzadko stosowany. Wyparł go angielski i niemiecki, czyli języki, które w przeciwieństwie do języka polskiego cechują się względną prostotą. Nie ma w nich skomplikowanych konstrukcji czy ortografii. Zasady są przejrzyste i jedyne co wystarczy zrobić to się ich nauczyć. No może sen z powiek spędzają uczniom czasy w języku angielskim. Ale i to jest do zniesienia.

Po pierwsze, zdecydowanie warto nauczyć się języka angielskiego

Nawet jeśli nie będziemy pracować w jakiejś zagranicznej firmie albo planujemy zostać nauczycielem polskiego, to język ten z pewnością nam się przyda. Wiele ciekawych informacji, a nawet filmów czy seriali dostępnych jest po angielsku. Znajomość języka usprawni nam dostęp do nich, a ponadto łatwiej będzie nam zrozumieć teksty ulubionych piosenek. Po drugie, nigdy nie wiemy, kiedy będzie czekać nas jakaś podróż. Może na wakacje wybierzemy się do Wielkiej Brytanii albo będziemy chcieli zobaczyć Wielki Kanion. Wtedy angielski będzie jak znalazł. Ułatwi porozumiewanie się na lotnisku i w innych punktach w czasie podróży. Po trzecie, nawet jeśli pracować będziemy w polskiej firmie, globalizacja powoduje, że coraz częściej współpracujemy z zagranicznymi przedsiębiorcami. Przyda się więc umiejętność konstruowania prostych maili czy wypowiedzi w języku angielskim.

A co z innymi językami?

jakich języków warto się uczyć

Nie ma tutaj tak naprawdę jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od nas, od naszych zdolności i planów życiowych. Działa to zupełnie tak, gdyby ktoś spytał nas jaki kierunek studiów powinniśmy wybrać. Nie da się. Może i istnieją dziedziny, w których znajdziemy lepiej płatną pracę, będą też takie, w których tą pracę znajdziemy szybciej, ale zarobki nas nie zadowolą. Zastanów się, co chcesz w życiu robić, gdzie chcesz mieszkać i dopasuj naukę języka do swoich przyszłych planów.

Najtrudniej jest zacząć naukę. Jeśli opanujemy jeden język, dużo prościej będzie nam nauczyć się kolejnego. Zwłaszcza takiego, który jest już do niego podobny. Jako Polacy szybciej przyswoimy wszelkiego rodzaju języki słowiańskie jakie jak czeski czy słowacki, a także rosyjskich, ukraiński i czeski. Podobna sytuacja będzie miała miejsce z językiem hiszpańskim, gdzie potem łatwiej będzie iść w kierunku języka portugalskiego.

Oprócz angielskiego, na popularności zyskuje od niedawna język chiński

mur chiński

Często na portalach z ofertami pracy zobaczyć możemy jak bardzo jest on pożądany i jak wysokie wiąże się z nim wynagrodzenie. A wszystko wynika z ciągłej jego niskiej popularności i wysokiego zapotrzebowania. Jest to język zdecydowanie należą do kategorii języków trudnych, wymagających samozaparcia i cierpliwości. Posługują się nim obywatele nie tylko Chińskiej Republiki Ludowej, ale również mieszkańcy Singapuru. Wciąż jesteśmy zasypywani produktami z Chin, poprzez silnie rozwijającą się gospodarkę, warto więc zastanowić się nad nauką tego języka.

Pamiętajmy, że to, co ogranicza nas w przypadku języków to tylko nasze możliwości i czas. Nie musimy znać wszystkich, by podążać swoją drogą zawodową, choć istnieją tacy, co posługują się kilkoma językami jednocześnie. Wybierz coś, co przypadnie Ci do gustu i wytrwale dąż do celu. Nigdy nie wiesz dokąd ta umiejętność może Cię doprowadzić. Możesz nie tylko znaleźć wymarzoną, dobrze płatną pracę, ale również poznać kulturę innych narodów czy wymienić się poglądami z obcokrajowcem. A może okaże się, że dzięki znajomości języka poznasz miłość swojego życia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here