Z czego finansowane są gminy?
Z czego finansowane są gminy?

Gminy są finansowane z różnych źródeł, w tym przede wszystkim ze środków budżetu państwa oraz własnych dochodów. Dochody własne gmin mogą pochodzić m.in. z podatków lokalnych (np. od nieruchomości), opłat za usługi i udostępnianie infrastruktury oraz wpływów z majątku komunalnego (np. dzierżawy gruntów). Gminy mogą także otrzymywać dotacje i subwencje na realizację określonych celów, np. inwestycji czy prowadzenie programów społecznych czy kulturalnych.

Budżet państwa

Gminy to jednostki samorządowe, które mają za zadanie dbać o rozwój swojego terenu oraz zapewnić mieszkańcom niezbędne usługi. Aby móc działać efektywnie i realizować swoje cele, gminy potrzebują pieniędzy. Ale skąd biorą się te środki finansowe?

Odpowiedź brzmi: część z budżetu państwa. Zgodnie z Konstytucją RP gmina jest beneficjentem funduszu pomocowego utworzonego przez Skarb Państwa na podstawie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Warto jednak wiedzieć, że kwota przeznaczona dla każdej gminy wynika m.in. ze wskaźnika liczby ludności w danej miejscowości czy też jej powierzchni lub położenia geograficznego (np. im bardziej oddalona od centrum kraju tym większa dotacja).

Nie tylko fundusz pomocowy decyzuje o wysokości wpływów do budżetów poszczególnych miast i okolic – ważną rolę odgrywają również subwencje ogólne i celowe przysługujące wszystkim jednostkom samorządu terytorialnego.

Subwencja ogólna stanowi stałą formę pomocy finansowej udzielanej co roku przez rząd Polski bezpośrednio do kas własnych urzędu miasta czy też wydziału zamiejscowego (jak np.: Urząd Miasta Krakowa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej).

Z kolei subwencja celowa to pieniądze przekazywane gminom na realizację określonych zadań. Mogą to być np.: budowy dróg, remonty szkół czy inwestycje infrastrukturalne.

Budżet państwa finansuje również projekty unijne i regionalne (np. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego), a więc pośrednio wpływa na rozwój poszczególnych miast i ich mieszkańców.

Należy jednak pamiętać, że środki te nie są jedynym źródłem dochodu dla gmin – istotnym elementem jest także podatek od nieruchomości oraz opłaty za usługi komunalne takie jak wywóz odpadów czy utrzymanie zieleni miejskiej.

Podsumowując: Gminy mają wiele źródeł finansowania swoich działań – zarówno bezpośredniego wsparcia ze strony rządu poprzez fundusze pomocowe, subwencje ogólne i celowe oraz dotacje unijnych programów rozwojowych jako poziom samorządowy korzystający z tychże projektów europejskich – ale też indywidualny wkład każdego mieszkańca przez płatności lokalnych podatków i opłat komunalnych. To właśnie dzięki temu bogactwu form pozyskania kapitału mogą one funkcjonować efektywnie w pełnieniu swoich zadań na rzecz rozwoju i dobrobytu mieszkańców.

Wezwanie do działania: Zapoznaj się z informacją na temat źródeł finansowania gmin i odwiedź stronę https://www.urzadzajmy.pl/ w celu uzyskania szczegółowych informacji.
Link tag HTML: https://www.urzadzajmy.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here