Firmy antywindykacyjne — Czym są, jak działają i czy rzeczywiście mogą nam pomóc jako osobom zadłużonym?

0
2284

Firmy windykacyjne to bardzo przydatne instytucje, które mogą pomóc nam uporać się z długami. Firmy oddłużeniowe stają się też coraz bardziej popularne i coraz więcej osób zadłużonych kieruje się do nich, aby uzyskać poradę czy pomoc w swoich problemach finansowych. Wiele osób nie do końca wie jednak, czym tak naprawdę są takie firmy oddłużeniowe, jak działają lub jaką pomoc oferują. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na te wszystkie pytania oraz opisujemy, jak takie firmy mogą pomóc nam w uporaniu się z zadłużeniem i uregulować nasze finanse.

Czym są firmy antywindykacyjne?

Firmy antywindykacyjne lub oddłużeniowe — bo i tak są nazywane to firmy, które zajmują się pomaganiem osobom zadłużonym. Oferują one różne rodzaje pomocy od porady, poprzez wysyłanie pism, ustalanie planu wyjścia z zadłużenia czy negocjacje w naszym imieniu z wierzycielami. Obecnie na rynku — szczególnie w dużych miastach możemy spotkać coraz więcej takich firm oddłużeniowych. Są one niezależnymi makrami i nie są związane np. z pożyczkodawcami. Najczęściej w takich firmach pracują byli windykatorzy, prawnicy czy osoby z sektora bankowego. Posiadają oni dużą wiedzę na temat zadłużeń oraz prawa i wykorzystują ją do tego, aby pomóc dłużnikom. Firmy takie działają w zamian za opłatę, choć niektóre z nich pobierają pieniądze od nas, jeśli np. uda im się umorzyć część długu. Rozliczać możemy się także w zależności od danej firmy płacąc opłatę za kompleksową pomoc lub za wykonywanie konkretnych czynności np. wysłanie pisma czy pojedynczą poradę. Do firm antywindykacyjnych możemy zgłosić się, mając różnego typu długi, o różnej wysokości czy spowodowane różnymi sytuacjami.

Co oferują firmy oddłużeniowe swoim klientom?

Pierwszym typem pomocy, który otrzymamy od firm oddłużeniowych, jest porada odnośnie zadłużenia. W firmach takich pracują osoby doświadczone oraz np. związane z prawem czy bankowością. Niezależnie od rodzaju długu pracownicy firmy antywindykacyjnej udzielą nam informacji o naszych prawach, ewentualnych konsekwencjach, możliwościach wyjścia z danej sytuacji i przeanalizują ją z nami. To bardzo ważna pomoc, gdyż dzięki rozmowie możemy rozpocząć wychodzenie z zadłużenia. Kolejnym typem pomocy, jaką możemy otrzymać to negocjowanie z wierzycielami. Firmy takie bardzo często mogą w naszym imieniu rozmawiać z firmą pożyczkową czy windykacyjną, która kupiła nasz dług i negocjować np. obniżenie raty, umorzenie części długu czy rozłożenie go na wiele rat. Takie działanie sprawia, że profesjonaliści dużo częściej niż sami dłużnicy potrafią wynegocjować korzystniejsze warunki spłaty zadłużenia. Mają oni doświadczenie na tym polu i pomagają nam wyjaśnić całą sprawę.

Bardzo przydatnym rodzajem pomocy, który również oferują niektóre firmy oddłużeniowe, jest przejęcie kontaktu z wierzycielami. W tej opcji kancelaria antywindykacyjna w naszym imieniu odbiera telefony i załatwia wszystkie sprawy za nas. To bardzo komfortowe rozwiązania — szczególnie jeśli liczne telefony czy wizyty windykatorów są dla nas problematyczne. Kolejnym sposobem pomocy który oferują firmy oddłużeniowe, jest pisanie pism. Mogą one w naszym imieniu wysyłać podania, dokumenty czy korespondencję np. do komornika, albo firmy windykacyjnej, która posiada nasz dług. Samodzielne napisanie i wysłanie takiego pisma dla wielu osób często jest dużym problemem, natomiast dla firm antywindykacyjnych to prosta czynność.

Kiedy warto skorzystać z ich pomocy?

Z pomocy firm antywindykacyjnych warto skorzystać, wtedy gdy posiadamy dług i wymknął się on nam spod kontroli. Utrata jej nad prowadzeniem długu i brak planu na jego spłatę to pierwszy sygnał, aby udać się do firmy oddłużeniowej i poprosić o pomoc. Dzięki temu możemy zareagować bardzo szybko na całą sytuację i nie dopuścić do poważniejszych konsekwencji. Kolejnym momentem, kiedy możemy zwrócić się do takiej instytucji, są obawy, wątpliwości czy pytania dotyczące windykacji naszego długu. Otrzymamy tam poradę odnośnie całej sprawy i upewniamy się, czy firma windykacyjna działa np. zgodnie z prawem. Kolejnym momentem, kiedy warto skorzystać z pomocy firmy antywindykacyjnej, jest poważne — duże zadłużenie. Wiele osób z różnych przyczyn znajduje się w sytuacji, kiedy to ma do spłacenia kilka- kilkanaście tysięcy złotych i nie jest w stanie tego zrobić. Firma oddłużeniowa może pomóc nam umożyć część długu i rozpocząć wychodzenie z zadłużenia co samodzielnie często jest bardzo trudne do wykonania.

Do firm anty windykacyjnych i oddłużeniowych możemy też zgłosić się o pomoc na różnych etapach naszego zadłużenia. Może być jedynie kilkumiesięczne opóźnienie i problemy z firmą — wierzycielem lub wieloletnie długi egzekwowane już przez komornika. Pomoc w takich firmach możemy uzyskać też wtedy, kiedy uważamy, iż dług jest przedawniony lub zgodnie z prawem nie powinniśmy go np. odziedziczyć. Firmy takie w jednoznaczny sposób rozwieją nasze wątpliwości i odpowiednio zareagują względem domniemanego wierzyciela.

Jak wybrać dobrą firmę oddłużeniową i na co uważać?

Wybór jednej z wielu firm antyiwydnaycjych, które w dodatku nie są jeszcze zbyt popularne może być trudny i budzić pewne obawy. Na rynku funkcjonuje jednak wiele rzetelnych marek, ale aby je wybrać, trzeba kierować się kilkoma wskazówkami. Pierwsza z nich to wybieranie firm legalnych i działających zgodnie z prawem. Jeśli po wstępnej selekcji wybierzemy kilka z nich, warto sprawdzić np. w krs (w Krajowym Rejestrze Sądowym) nip, regon czy nazwę firmy i przekonać się, czy rzeczywiście jest zarejestrowaną marką. Kolejnym krokiem jest poznanie opinii o takich firmach. Możemy zrobić to np. w internecie na forach czy stronach tematycznych. Będzie to cenne źródło informacji, a dzięki niemu dowiemy się, jak działa firma, czy rzetelnie podchodzi do wykonywanej pracy i czy warto jej zaufać. Możemy też porozmawiać ze znajomymi lub rodziną, jeśli wcześniej korzystali z takich firm. Gdy pozostanie nam kilka najlepszych, warto wybierać największe i najbardziej znane firmy windykacyjne niż decydować się na te mniejsze i bardziej anonimowe. Dzięki temu otrzymamy pomoc większej ilości osób, które w razie problemów będą mogły włączyć się od naszej sprawy oraz np. lepszy kontakt czy więcej placówek, jeśli jest to sieć biur. Duże firmy dbają również o swoją renomę, gdyż nie chcą, aby powstawały złe opinie na ich temat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here