Czy raty 0%, 24 x 0% lub zwrot na kartę podarunkową to korzystne promocje? Sprawdź, na czym polegają najpopularniejsze akcje promocyjne w sklepach!

0
1229

Sklepy meblowe czy ze sprzętem agd/rtv niezmiennie od wielu lat kuszą nas atrakcyjnymi promocjami i wprowadzają wciąż nowe. Wyglądają one bardzo efektownie na banerach reklamowych oraz w reklamach telewizyjnych, ale w rzeczywistości zazwyczaj nie są tak proste i przejrzyste. W wielu miejscach możemy jednak się z nimi spotkać i warto wiedzieć nieco więcej niż tylko to, co przekazują nam kolorowe plakaty. Poniżej prezentujemy opisy najpopularniejszych promocji sklepowych, gdzie przy zakupach za duże sumy możemy skorzystać z preferencyjnych warunków. Czy rzeczywiście są one tak korzystne? Na czym polegają poszczególne promocje? Szczegóły poniżej.

Zwrot 50 zł za każde wydane 500 zł na kartę podarunkową

Pierwszą i jedną z najpopularniejszych promocji, które są obecne w różnego rodzaju sklepach agd/rtv czy meblowych jest promocja “Zwrot na kartę 50 zł za każde wydane 500 zł”. Bonus ten polega na zwrocie — najczęściej ok. 10% sumy, jaką wydaliśmy na zakupy lub konkretnej sumy np. 50 zł za wydanie 500 zł (może być to np. 100 za wydanie 1000 zł). Promocja taka gwarantuje nam zatem, że jeśli wydamy konkretną sumę, otrzymamy pewne środki na kolejne zakupy. Chcąc skorzystać z tej promocji, powinniśmy zwrócić uwagę na 2 kwestie. Pierwszą z nich jest to jaki asortyment obejmuje bonus. W rzeczywistości może być to jedynie bonus, gdy kupujemy, starszy, mniej popularny sprzęt lub produkty z danej kategorii np.”kuchnia” w sklepie agd/rtv. Gdy nie sprawdzimy tej kwestii, możemy rozczarować się przy kasie, że z wydania 1000 zł lub 2000 zł nie otrzymamy żadnego zwrotu na kartę podarunkową. Drugim elementem wartym uwagi jest to, na co będziemy mogli wydać otrzymane środki bonusowe i czy jest to bezwarunkowa zniżka. Gdy zakupimy już sprzęt i otrzymamy taką kartę, możemy dowiedzieć się, że środki są jedynie możliwe do wydania kupując bezwartościowe akcesoria czy towar przeceniony. Pewną sztuczką stosowaną przez sklepy może być również warunek wydania np. 500 zł czy 1000 zł, aby móc wydać bonusowe środki z naszej karty podarunkowej.

Niektóre sklepy — szczególnie w ostatnim czasie zaczęły stosować pewne udoskonalenie tej promocji, reklamując się, że zwrócona kwota na kartę jest “do wydania od razu”. W większości przypadków nie oznacza to jednak, że możemy dzięki takiej karcie i zwrotowi np. 100 zł za lodówkę, która kosztowała 1000 zł pomniejszyć od razu jej rachunek na 900 zł. Promocja taka umożliwia przeważnie tylko sytuacje, w której oprócz lodówki kupimy drugi produkt, i to właśnie jego cenę pomniejszymy. Jest to bardzo sprytny ruch wykonywany przez sklep, który prowokuje nas do nieprzemyślanych zakupów. W dobrym nastroju spowodowanym kupnem nowej lodówki znacznie chętniej możemy wrócić się i kupić jeszcze jakiś produkt — zwłaszcza, jeśli mamy na karcie rabat. Choć sklepy oferują możliwość wykorzystani takiej karty jeszcze przy tej samej wizycie, warto rozważyć ten krok.

24 x 0%? Czyli nieśmiertelne raty 0%

Promocją, która robi furorę na rynku i jest jedną z najmocniej reklamowych — jest promocja “raty 0%”. Hasło to jest tak kuszące, że przyciąga wiele osób bez zastanowienia do sklepu, w myśl że możemy prosto rozłożyć cenę 1000 zł na 10 rat po 100 zł i kupić np. droższy sprzęt bez posiadania dużej sumy gotówki i dodatkowego oprocentowania. Choć na pierwszy rzut oka promocja taka jest rzeczywiście atrakcyjna, w rzeczywistości nie zawsze ona taka jest. Pierwszym ruchem, jaki trzeba wykonać, gdy chcemy z niej skorzystać to sprawdzenie, na jaki asortyment ona opiewa. Zdarza się, że w ten sposób możemy kupić jedynie niektóre produkty z oferty sklepu. Często stosowanym trikiem przez sklepy jest fakt, że dany telefon czy telewizor jest nam sprzedawany rzeczywiście w takich ratach, ale jego cena jest ceną regularną, a nie półkową (widniejącą na półce). W takim wypadku zamiast 2000 zł za telewizor rozłożonych na 10 rat 0% zapłacimy np. 2500 zł w ratach 0%. Warto zatem zwracać uwagę w regulaminie promocji na to, czy korzystając z promocji, płacimy cenę widniejącą na półce czy wyższą.

Raty 0% to również przyznanie kredytu bankowego. Jeśli chcemy rozłożyć na darmowe raty cenę sprzętu, powinniśmy posiadać zdolność kredytową — taką samą jak przy wizycie w banku i chęci wzięcia np. kredytu gotówkowego. Biorc raty 0% często również decyzja kredytowa o przyznaniu takich rat może zależeć np. od dobrania dodatkowego ubezpieczenia sprzętu, który sprawi, że zapłacimy dodatkowe koszty. Jeśli jest ono nam proponowane, warto odmówić i spróbować wnioskować o raty bez dodatkowych produktów.

Kup 2 a 3 otrzymasz produkt za 1 zł

Kolejną bardzo interesującą promocją jest ta, w której możemy kupić np. 2 sprzęty, a 3 tańszy otrzymamy gratis lub za 1 zł. Wiele osób widząc taki slogan reklamowy, podejmuje decyzje, że oprócz lodówki skusi się jeszcze na jeden produkt, aby trzeci dostać gratis. Rzeczywistość po raz kolejny może okazać się brutalna. Czasami sieci sklepów oferują taką promocję, ale jest ona obwarowana kilkoma wymogami. W większości przypadków trzeci sprzęt musi być najtańszy, a często nie może być dowolnym produktem a pochodzić np. z danej kolekcji czy kategorii. Promocja ta może nie obowiązywać również nie cały asortyment a jedynie grupę produktów, w której kupimy 2, a 3 otrzymamy gratis. Bezwarunkowe odebranie trzeciego produktu byłoby bardzo atrakcyjną promocją, w myśl której moglibyśmy kupić np. dwa smart telewizory, a trzeci otrzymać gratis.

Zapłać teraz połowę a drugą za pół roku!

Stosunkowo nową promocją jest oferta, aby zapłacić teraz przy zakupie jedynie 50% ceny a kolejną połowę np. za pół roku czy “po świętach”. Jest to kusząca opcja, gdyż za połowę ceny możemy kupić nasz ulubiony telefon czy gadżet. Warto jednak sprawdzić, czy cena jest ceną półkową, a nie regularną, czy nie musimy dobrać dodatkowego ubezpieczenia oraz, czy posiadamy zdolność kredytową biorąc taki kredyt i czy nie zmniejszymy jej sobie znacząco.

Czy i kiedy warto skorzystać z promocji

Promocje i bonusy w różnego rodzaju są bardzo przyjemnym ukłonem w stronę klientów. Warto jednak zawsze przed zakupami przeczytać regulamin, opinie o promocji czy upewnić się u sprzedawcy, czy aby rzeczywiście dane promocje działają w taki sposób, w jaki sobie wyobrażamy. Z promocji warto również korzystać po przemyśleniu zakupu, a nie pod wpływem chwili. Tylko wtedy możemy realnie obniżyć swoje wydatki, a nie je powiększyć kupując rzeczy, których nie potrzebujemy. Z promocji takich warto również korzystać, gdy rzeczywiście planujemy zakup np. telewizora czy laptopa i wybierać sklepy, które na ten sam sprzęt oferują zniżki, czy zwroty na karty podarunkowe. Zyskać możemy wtedy pewne korzyści a w razie okazania się promocji klapą, po prostu z niej nie skorzystamy i kupimy sprzęt normalnie.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala19/domains/laserowka.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here