ile kosztują studia medyczne

Studia medyczne – kto o nich kiedyś nie marzył? Na pewno spora ilość osób chciałaby się na nie dostać, bo najczęściej ten, kto zdoła je ukończyć, ma później przed sobą świetlaną przyszłość. Zawody medyczne są bardzo dobrze opłacane. Niezależnie od specjalizacji wszyscy lekarze otrzymują znacznie więcej niż wynosi w Polsce średnia krajowa, a do tego mogą liczyć na wiele różnych premii i bonusów czy nawet przejść na własną działalność gospodarczą, aby zarabiać jeszcze więcej.

Dojście do takiego etapu w życiu może jednak kosztować. Nie chodzi tu już nawet o ilość wysiłki i czasu poświęconego na naukę, ale też o same pieniądze, ponieważ niestacjonarny kierunek lekarski jest dosyć dużym wydatkiem. Szacuje się, że uczeń, który będzie się na nim kształcić wyłącznie przez jeden rok, zapłaci za to nawet do czterdziestu tysięcy złotych. Są to ogromne sumy, które potrafią być jeszcze wyższe. Od czego zatem zależy to, ile kosztują studia medyczne i na jaki wydatek muszą się przygotować osoby, które się na nie wybierają?

medycyna

Cena studiów na pewno zależeć będzie w dużej części od miasta, w którym dana osoba zdecyduje się kształcić. Wysokie stawki obowiązują m.in. na łódzkim uniwersytecie. Tam za rok studiów zarówno przyszli lekarze, jak i przyszli stomatolodzy muszą zapłacić prawie czterdzieści tysięcy złotych. Nieco korzystniej wygląda cena studiowania na uniwersytetach w Toruniu i Bydgoszczy. Jeżeli więc komuś zależy na tym, by kształcić się w prywatnej szkole, a jednocześnie nie dysponuje aż tak ogromnymi kwotami pieniędzy, powinien skierować się do jednego z tych dwóch miast, gdzie za rok nauki zapłaci ok. trzydzieści dwa tysiące złotych.

Warszawa jest oczywiście najdroższa, dlatego na studiowanie na jej uczelniach prywatnych mogą sobie pozwolić wyłącznie najbogatsi. Za rok nauki zapłacą bowiem ponad czterdzieści tysięcy złotych. A trzeba pamiętać o tym, że są to stawki z zeszłego roku. Jeszcze nie do końca wiadomo, jak one będą wyglądać w roku 2020, jednakże trzeba liczyć się z tym, że pójdą w górę.

A ile kosztują studia medyczne na państwowych uczelniach?

Teoretycznie nie trzeba za nie w ogóle płacić, ale w praktyce student i tak musi przeznaczyć sporą ilość pieniędzy na zakup odpowiednich narzędzi do pracy i przyborów naukowych. Taka wyprawka potrafi wiele kosztować. Już nawet na stronach internetowych należących do uniwersytetów medycznych można znaleźć informację o tym, co powinien przygotować sobie student przygotowujący się do kształcenia na kierunku medycznym.

Wśród tych narzędzi znajdują się m.in.: specjalistyczne fartuchy (przynajmniej dwa), rękawiczki lateksowe, czapeczka oraz wskaźnik. Oprócz tego większość studentów kierunków medycznych regularnie inwestuje w specjalistyczne książki i podręczniki, dzięki którym mogą jeszcze bardziej poszerzać swoją wiedzę i przygotowywać się do czekających ich egzaminów. Studia w obcym mieście wiążą się także z wynajęciem jakiejś stancji. A te w dużych miastach są w tym momencie bardzo drogie.

studia medyczne

Mimo wszystko jeżeli młody człowiek czuje, że świetnie poradzi sobie na studiach medycznych i wręcz ma takie powołanie, by zostać lekarzem lub stomatologiem, nie powinien przesadnie martwić się o pieniądze. Zawsze można sobie jakoś poradzić. Oczywiście pierwszy rok jest najtrudniejszy, ale gdy już uczeń przyzwyczai się do ciągłej nauki, będzie mógł zdobyć dla siebie jakąś pracę dorywczą, aby zarobić na swoje utrzymanie. Na pewno przyda się tutaj także wsparcie finansowe rodziców.

Tak naprawdę młody człowiek nie jest w stanie zupełnie sam się utrzymać, a zwłaszcza na studiach medycznych, które wymagają od niego bezustannej nauki. Warto jednak inwestować w wykształcenie. Ten, kto uzyska tytuł lekarza, raczej nie będzie później narzekać w swoim życiu na kiepską sytuację finansową. Zazwyczaj trzeba najpierw coś poświęcić, aby później móc coś na tej podstawie uzyskać. A studia medyczne są jednym z najbardziej wymagających kierunków i to nie tylko pod względem finansowym – są na tyle ciężkie, że tylko nielicznym udaje się je ukończyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here