ile trzeba zarabiac zeby dostac kredyt hipoteczny3

Budowa własnego domu jednorodzinnego lub zakupienie mieszkania to poważny wydatek. Gdy nie posiadamy odpowiednich oszczędności, sposobem na pozyskanie potrzebnych środków może być kredyt hipoteczny.

Aktualnie kredyty hipoteczne oferowane są przez wiele banków. Aby uzyskać takie finansowanie, konieczne jest spełnienie określonych wymogów. Najważniejszym z nich jest posiadanie właściwej zdolności kredytowej. W związku z tym najczęściej powtarzane pytanie to: ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny na mieszkanie albo na dom?

Czym jest zdolność kredytowa?

Termin ten bardzo często pojawia się w kontekście kredytów hipotecznych. Nie każdy jednak wie, czym dokładnie jest zdolność kredytowa w kontekście kredytów hipotecznych.

Zdolnością kredytową nazywa się umiejętność terminowej spłaty pożyczonego zobowiązania w wyznaczonym czasie. Zatem osoba, która posiada taką zdolność, nie powinna mieć trudności ze spłatą kredytu. Gdy natomiast nie będzie ona jej posiadać, wtedy bank odmówi jej udzielenia kredytu.

Na zdolność kredytową składa się wiele różnych czynników, do których zaliczają się między innymi:

– miesięczne dochody – kwota, jaką kredytobiorca posiada do dyspozycji każdego miesiąca, na przykład z wypłaty
– typ umowy o pracę i staż pracy – banki preferują kredytobiorców z umową o pracę na czas nieokreślony, którzy pracują w jednej firmie od dłuższego czasu
– koszty utrzymania – stałe wydatki związane z utrzymaniem, które powiązane są innymi ze stanem cywilnym i liczbą posiadanych dzieci
– inne stałe koszty – do tej kategorii mogą zaliczać się między innymi pozostałe spłacane kredyty, pożyczki, karty kredytowe, alimenty
– historia kredytowa – takie informacje zawierają specjalne bazy, które gromadzą informacje o dotychczas zaciągniętych przez klienta zobowiązaniach, główna baza to BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej

kalkulator

Naturalnie, to tylko wybrane czynniki, które wpływają na zdolność kredytową, ponieważ banki analizują wtedy znacznie więcej zmiennych.

Zarobki a wysokość kredytu hipotecznego
Z powyższych czynników najważniejsze znaczenie mają zarobki potencjalnego kredytobiorcy. Tutaj zależność jest prosta – im są one wyższe, tym łatwiej będzie można uzyskać kredyt na wyższą sumę.

Ponadto to, czy otrzymamy kredyt hipoteczny na zakup mieszkania albo na wybudowanie domu, zależne jest od rodzaju nieruchomości i jej wartości. Tańsze mieszkanie będzie łatwiejsze w kupnie na kredyt niż wybudowanie dużego domu.

Generalnie, osoba, która zarabia kwotę rzędu 3 500 złotych netto na miesiąc, może już pozwolić sobie na kredytowanie nieruchomości o wartości około 200 000 – 250 000 złotych.

Niestety, osoby osiągające mniejsze zarobki mogą spotkać się z odmową, ponieważ zwyczajnie nie posiadają one wystarczających środków do tego, aby spłacić ratę kredytu hipotecznego. Ta wynosi przeciętnie od około 800 złotych do nawet 2 000 złotych miesięcznie.

dom

Łatwiej o kredyt hipoteczny we dwoje

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wymaga zatem zarobków oscylujących wokoło średniej krajowej. Nie oznacza to jednak, że osoby, które zarabiają mniej, w ogóle nie otrzymają kredytu. Rozwiązaniem jest w tym przypadku zaciągnięcie zobowiązania we dwoje.

Kredyt hipoteczny można wziąć z małżonkiem, ale można także zaciągnąć go z partnerem lub partnerką, z którymi pozostaje się w nieformalnym związku. Wówczas liczy się zarobki każdej osoby i sumuje je, dlatego zdolność kredytowa jest wtedy wyższa.

Inna propozycja to zaciągnięcie kredytu hipotecznego wraz z rodzicem. Taka propozycja jest skierowana do młodych osób, które nie osiągają jeszcze wysokich zarobków. Pomoc lepiej zarabiającego rodzica może pomóc w spełnieniu marzeń o własnym „M”.

Udaj się do doradcy kredytowego, by sprawdzić zdolność kredytową
Aby dowiedzieć się, ile dokładnie trzeba zarabiać, aby uzyskać kredyt hipoteczny, warto udać się do doradcy kredytowego. Może on przeanalizować sytuację finansową swojego klienta i zaproponować mu najtańsze oferty kredytowe.

W internecie dostępne są także specjalne kalkulatory, lecz nie dają one tak dokładnych wyników, jak kalkulacja u doradcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here