ile zarabiają górnicy

Praca górnika to ciężki zawód, dlatego nie każdy się do tego nadaje. My patrzymy jedynie na to, że górnik dużo zarabia w porównaniu z innymi zawodami fizycznymi, ale czy ktoś chce zejść pod ziemię? Mało, kto by chciał tam być, dlatego nie ma się, co dziwić, że górników wielu nie ma. Kopalnie też są zamykane, dlatego nie ma się, co dziwić, że raczej zawodem przyszłości to górnik nie jest. Do tego dochodzi ekologia i mimo że Polacy mają mnóstwo węgla to coraz więcej mówi się o rezygnowaniu z niego. Nie ma się, co dziwić, bo jakość powietrza w Polsce jest kiepska, dlatego przekłada się to cały czas na nasze zdrowie. Na to nie można sobie pozwolić, dlatego górnicy pracy będą mieć coraz mniej.

W takim razie ile zarabia górnik?

Wszystko będzie zależne od tego, na jakim stanowisku górnik pracuje i gdzie? Jeśli mamy podać minimalne zarobki górnika to są one ponad cztery tysiące złotych brutto. Najwyższa pensja to nieco ponad siedem tysięcy złotych.  Z czego ¼ górników niesyty zarabia tę najniższą stawkę, a przecież tak naprawdę są to osoby, która wykonują bardzo dużo ciężkiej pracy. Te osoby, które pracują pod ziemią narażają swoje życie i zdrowie dla nas żebyśmy mogli korzystać z węgla, który palimy w piecach. Polska na węglu opiera swoją gospodarkę, dlatego jest to tak bardzo ważne dla nas.

Na razie nie ma szans żebyśmy się przestawili na nic innego niż węgiel aczkolwiek prace nad tym trwają.  Trzeba się cieszyć, że możemy korzystać z węgla aczkolwiek w Polsce węgiel należy do jednych z najdroższych. Mało, w którym kraju tak się dzieje, że coś jest wydobywane i kosztuje więcej niż u innych. Przykładem może być ropa, która w krajach, w których jest wydobywana kosztuje mniej niż woda. Takie są realia w Polsce i na razie nic nie można z tym zrobić. Górnik tak naprawdę otrzymuje najmniej z tego wszystkiego, bo węgiel, który wychodzi z kopalni jest bardzo tani. Dopiero kolejni pośrednicy doliczają sobie ogromne koszty do tego i wtedy my klienci musimy za to płacić bardzo dużo pieniędzy.

górnik

Dodatki do pensji każdego górnika

Poza tym, że górnik na pensję podstawową to otrzymuje również trzynastkę i czternastkę. Jeśli się całość zliczy to pensja z tego wychodzi spora aczkolwiek i tak nie rekompensuje to jego ciężkiej pracy. W tym zawodzie nie żyje się zbyt długo, dlatego nie ma się, co dziwić, że młode osoby nie są już zainteresowane pracą pod ziemią. Szkoda, że tak wiele osób straciło zdrowie wydobywają węgiel, który tak naprawdę szkodzi naszemu zdrowiu, bo powoduje ogromne zanieczyszczenie powietrza. Górnicy mają więcej ulg na kredyty i inne dodatki.

Teoretycznie wygląda to tak, że opłaca się być górnikiem, ale tylko takim, który pod ziemię schodzi bardzo rzadko. Jeśli dzień w dzień mamy zjeżdżać pod ziemię i tam pracować to zdecydowanie zbyt mało zarabiamy i trzeba mieć tego świadomość.  Górnicy pracują bardzo ciężko, dlatego my możemy cieszyć się węgle. Okazuje się jednak, że w Polsce, mimo że węgla jest bardzo dużo to nie jest on na tyle stary żeby nadawał się do palenia. To ogromny problem, dlatego sprowadzamy węgiel z innych krajów. Ciekawostką jest to, że taki węgiel jest tańszy niż ten, który wydobywany jest na miejscu przez naszych górników.

wagony

Palenie węglem w naszych piecach

Mimo że rezygnuje się z palenia węglem to i tak miliony Polaków z niego korzystają. Jest drogi, ale jeśli porówna się go z prądem to wychodzi o wiele taniej. To, dlatego trzeba będzie i tak go kupować. Dla górników jest to bardzo dobra wiadomość, bo oznacza, że można będzie nadal w tym zawodzie pracować. Górników na śląsku jest bardzo dużo, ale nie tylko węgiel kamienny się wydobywa, bo są również kopalnie węgla brunatnego. Wszystko jest w

Polsce przygotowane bardzo dobrze, ale na pewno zarobki są niższe niż u górników, którzy pracują na zachodzie. Nie ma raczej, co liczyć na to, że to się zmieni i wyrówna, dlatego górnicy muszą się cieszyć z tego, co mają. Na tle innych zawodów gdzie liczy się praca fizyczna i tak wypadają znacznie lepiej, ale ich pracę trudną z inną porównać, bo jest naprawdę bardzo ciężka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here