Jak wyglądają studia na kierunku Budownictwo

Trudno wyobrazić sobie świat bez doświadczonych specjalistów w zakresie budownictwa. Chcesz zostać jednym z nich? Zapoznaj się ze specyfikacją tego kierunku i dołącz do studentów budownictwa.

Dlaczego warto?

Jest to ponadczasowy kierunek, którego absolwenci potrzebni są zawsze i na niemal każdej szerokości geograficznej. Na dodatek jest to jeden z najbardziej odpornych na zawirowania sektorów gospodarki. Badania GUS-u pokazują, że nawet okres pandemii i wiążące się z tym liczne ograniczenia nie wpłynęły znacząco na jego funkcjonowanie. Jest to również ciekawy kierunek, przygotowujący do pracy w różnorodnym i pełnym wyzwań zawodzie. Z pewnością są to studia przyszłościowe – liczba oddanych do użytku w 2020 r.  nieruchomości mieszkalnych pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na nowe budynki w tym sektorze. Do tego każdego roku dochodzi wiele inwestycji komercyjnych, budynków biurowych, handlowo-usługowych, przemysłowych itp. Absolwenci budownictwa nie mogą więc narzekać na brak pracy, ani słabe zarobki.

Dla kogo jest ten kierunek?

Budownictwo to ciekawe, ale również wymagające studia. Niezbędne są zdolności analityczne, ścisły umysł i umiejętność logicznego myślenia. Z pewnością przyda się także zapał i samozaparcie, ponieważ ilość wiedzy, jaką trzeba przyswoić, jest duża. Studenci uczą się m.in.: planowania inwestycji, znajomości przepisów budowlanych, stawiania różnorodnych budynków oraz dopasowywania ich do warunków ukształtowania terenu i wymogów otoczenia, zarządzania licznymi procesami budowlanymi czy kierowania zespołem i współpracy z innymi jednostkami, takimi jak: architekci, planiści itp.

W czasie studiów realizowanych jest również wiele zajęć praktycznych, które pozwalają przyjrzeć się przyszłemu zawodowi od podszewki. Wielu studentów potwierdza, że są to trudne i wymagające studia, jednocześnie jednak zaznacza, że pozwalają one na zdobycie kompleksowej wiedzy, niezbędnej do wykonywania zawodu dużej odpowiedzialności społecznej.

Gdzie studiować?

Jeśli szukasz kierunku budownictwo na którejś z warszawskich uczelni, zapoznaj się z ofertą Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania: http://www.wseiz.pl/pl/uczelnia/wydzial-architektury/budownictwo . Kierunek ten realizowany jest tam na studiach I stopnia. Trwa 3,5 roku, a po jego ukończeniu studenci otrzymują tytuł licencjata.

Kontynuacją nauki mogą być studia II stopnia na tym samym, trwającym 1,5 roku kierunku, ze specjalnościami: budownictwo kolejowe lub konstrukcje budowlane i inżynierskie.

Gdzie szukać pracy?

Absolwenci budownictwa raczej nie mają problemu z odnalezieniem się na rynku pracy. Wręcz przeciwnie – zapotrzebowanie na nich jest bardzo duże. Są oni mile widziani nie tylko na terenie budowy, jako kierownicy, inspektorzy czy nadzorcy, ale również w firmach budowlanych, na stanowiskach biurowych  (np. jako konstruktorzy) lub w wielu urzędach (np. w starostwie powiatowym, urzędzie miasta i gminy itp.) Część z nich decyduje się na założenie własnych firm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here