jaki bank po numerze konta

Nie trudno się domyślić, że poszczególne cyfry w numerze naszego konta nie są przypadkowe. Na co dzień zapewne nie ma to dla nas znaczenia i nie zastanawiamy się nad tym, ale warto jednak poznać szyfr tego układu na przyszłość. Może się zdarzyć, że będziemy zlecać przelew i informacja do jakiego banku go kierujemy będzie dla nas istotna, chociażby z uwagi na godziny księgowania i czas realizacji przelewu. Podobnie w sytuacji, gdy będziemy oczekiwać na przelew, np. wypłatę, a nie wiemy w jakim banku ma konto nasz szef.

Jak sprawdzić jaki bank po numerze konta?

Nasz numer konta może być zapisany w formacie 26 cyfrowym i jest to wtedy numer NRB (Numer Rachunku Bankowego) albo 28 cyfrowym, czyli IBAN. Ten drugi format to nic innego jak NRB poprzedzony dwuliterowym kodem danego kraju i jest on stosowany w przypadku przelewów międzynarodowych. Polska, jak łatwo się domyślić, ma międzynarodowy kod PL, ale w transakcjach krajowych wystarczy 26 cyfr NRB.

Co oznaczają poszczególne cyfry Numeru Rachunku Bankowego?
Można to przedstawić według szyfru: AA BBBB BBBB CCCC CCCC CCCC CCCC, z czego dwie pierwsze AA to numer kontrolny banku, dzięki któremu system sprawdzi, czy do podanego przez nas konta nie wkradły się jakieś błędy i czy jest on prawidłowy. B w tym zapisie, czyli kolejne osiem cyfr, są numerem rozliczeniowym banku oraz konkretnego oddziału. Nas najbardziej będą interesowały pierwsze cztery cyfry BBBB, bo to one mówią do jakiego banku należy rachunek. Jeżeli czwarta z nich to 0, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z bankiem komercyjnym, a w pozostałych przypadkach będzie to bank spółdzielczy lub zrzeszenie banków spółdzielczych.

konto w banku

Cztery pierwsze cyfry BBBB to unikalny i niezmienny kod, a w zasadzie identyfikator nadany każdej instytucji bankowej przez Ban Centralny i to one odpowiedzą na nasze pytanie do jakiego banku należy rachunek. Kolejne trzy cyfry BBB to numer oddziału banku i jest on ważny do rozpoznania instytucji bankowej tylko w przypadku, gdy ta jest częścią innej. Natomiast jeżeli znajdują się trzy zera to przelew jest obsługiwany przez centralę danego banku. Ostatnia cyfra B, czyli dziesiąta w całym numerze NRB to cyfra kontrolna, która podobnie jak dwie pierwsze służy do sprawdzenia poprawności numeru rachunku.

Szesnaście ostatnich cyfr NRB to już indywidualny numer każdego klienta, zarówno prywatnego jak i przedsiębiorstw.

Jeśli zatem chcemy rozpoznać bank po numerze konta, w większości przypadków wystarczą nam cyfry 3-6 całego rachunku. Raczej nikt z nas nie zapamięta unikalnych czterocyfrowych kodów wszystkich instytucji bankowych w Polsce, ale jeśli wiemy, o które cyfry chodzi, informacja jaki to bank to już bardzo prosta sprawa i na pewno szybko znajdziemy odpowiedź w wyszukiwarce. Oto kilka przykładów identyfikatorów:

1020- PKO BP
1240- Pekao SA
1050- ING Bank Śląski
1140- mBank
1540- BOŚ Bank
1870- Nest Bank
1940- Credit Agricole Bank Polska
2030- BNP Paribas
2120- Santander Consumer Bank
2480- Getin Noble Bank
2490- Alior Bank, T-mobile Usługi Bankowe

Jak widać rozpoznanie jaki to bank, mając tylko numer konta jest banalnie proste i nic nie kosztuje. Wystarczy do tego wiedza na temat znaczenia poszczególnych cyfr w numerze rachunku, dostęp do internetu i umiejętność odnalezienia informacji do którego banku należy konkretny numer identyfikacyjny.

karta kredytowa

Większy problem z rozpoznawaniem numeru będziemy mieli w przypadku numerów IBAN należących do innych krajów. Jak się okazuje poszczególne kraje mają nie tylko inną liczbę znaków w numerach rachunków, ale także w niektórych zamiast cyfr pojawiają się litery. Co ciekawe najdłuższy numer ma 31 znaków i należy do wyspy Santa Lucia na Wyspach Karaibskich. Natomiast najmniej znaków spotkamy w przypadku norweskich kont bankowych, bo zaledwie 15 cyfr.
Do jakiego kraju należy rachunek powiedzą nam oczywiście pierwsze dwie litery IBAN, czyli kod danego kraju. Przypomnijmy, że Polska ma kod PL, natomiast inne kraju np. Niemcy DE, Holandia NL, Szwajcaria CH, Wielka Brytania GB, Włochy IT, Hiszpania ES, Francja FR. Oczywiście terytoria danego kraju mają odrębne kody, a niektóre kraje jak np. Dania mają więcej niż jeden (DK, FO, GL).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here