jaki kierunek studiów wybrać

Jaki kierunek studiów wybrać, żeby być zadowolonym? No cóż, trudno jest odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ o tym musi zdecydować każdy, kto zamierza studiować. Każdy z nas jest przecież inny i ma inne zainteresowania i preferencje i w związku z tym wybiera inne studia. Ale, żeby dobrze wybrać, trzeba naprawdę dobrze się nad tym zastanowić, bo to niezwykle poważna decyzja.

O tym, jaki kierunek studiów wybrać, powinno się już zdecydować w szkole średniej, bo w tym momencie trzeba już wybrać przedmioty, których uczymy się w zakresie rozszerzonym i które tym samym zdajemy na maturze, która staje się przepustką na studia. Kiedyś było tak, że przy rekrutacji na studia brano pod uwagę nie tylko wyniki matury, ale także wyniki klasyfikacji na zakończenie nauki oraz wyniki egzaminów wstępnych. Dzisiaj to egzamin maturalny decyduje o wszystkim, więc trzeba go zdać jak najlepiej, bo w przeciwnym wypadku nici z marzeń o niektórych kierunkach studiów.

A jaki kierunek studiów wybrać?

Taki, który będzie nam odpowiadał. Dajmy na to, że ktoś dostał się na medycynę, ale zupełnie się w tym nie widzi. Spełnił marzenia rodziców, ale nie swoje. Nie ma nic gorszego od takiej sytuacji. W takich okolicznościach naprawdę może być trudno, więc jak najszybciej należałoby się z tego wycofać i wybrać takie studia, które będą dla danej osoby odpowiednie.

jaki kierunek studiów

Studia to okres wytężonej pracy, ale i czas własnego rozwoju, czas inwestowania w siebie, więc trzeba z nich wynieść jak najwięcej, aby później znaleźć satysfakcjonującą pracę. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że najlepiej jest, kiedy pracę zawodową wykonujemy z pasją. Są osoby, którym to się udaje. W pracy spędzamy sporo czasu i trudno jest, kiedy zmuszamy się każdego dnia do robienia czegoś, co nam kompletnie nie sprawia przyjemności. Lepiej już zmienić zawód, bo inaczej człowiek tylko się frustruje i tym samym niszczy swoje zdrowie.

Wróćmy jednak do zasadniczego tematu niniejszego artykułu, bo nieco odbiegliśmy od meritum, a wszak mamy rozważyć, jaki kierunek studiów wybrać. Skoro już ustaliliśmy, że studia wybierać należy zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, to teraz sporządźmy ranking kierunków studiów, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Na pierwszym miejscu top listy pozostaje medycyna. To niezwykle wymagający kierunek, ale też chyba najbardziej prestiżowy.

Żeby dostać się na studia medyczne, trzeba bardzo dobrze zdać maturę i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Biologia, chemia, a nawet matematyka to przedmioty, które muszą być zdane co najmniej na poziomie 85-90%. Chętnych jest wielu, więc ktoś, komu rzeczywiście zależy, musi naprawdę dać z siebie wszystko. Nieco niżej w rankingach jest stomatologia. Aby dostać się na ten kierunek, również trzeba uzyskać bardzo dobre wyniki maturalne.

Prawo to kolejna pozycja na naszej liście. Studia prawnicze też są oblegane bardzo, bo ludzie widzą po ich ukończeniu dobre perspektywy. Co prawda samo ukończenie studiów to dopiero początek drogi do tego, żeby zacząć rzeczywiście zarabiać, ale to nie zraża przyszłych prawników. Nawiasem mówiąc, również droga absolwentów medycyny do tego, żeby zostać specjalistą też jest dosyć długa.

student

W obecnej dobie dużym zainteresowaniem cieszą się studia politechniczne. O ile jeszcze jakiś czas temu inżynierów nie brakowało, to dzisiaj cierpimy na ich brak, bo wielu fachowców przecież wyjechało zagranicę w poszukiwaniu lepszych warunków pracy i płacy. Na szczęście wielu młodych ludzi decyduje się na studia, które kształcą przyszłych inżynierów i to w bardzo wielu obszarach. Świat idzie naprzód, a bez specjalistów w zakresie szeroko pojętej techniki postęp nie byłby możliwy.

Zresztą, dzisiaj nie jesteśmy nawet w stanie nazwać zawodów, jakie będą potrzebne za 10 czy 20 lat. Tempo rozwoju cywilizacyjnego jest już dzisiaj oszałamiające, a co będzie w przyszłości…
Na zakończenie naszych rozważań wspomnijmy jeszcze o jednym bardzo potrzebnym kierunku studiów, czyli o informatyce. Bez fachowców w tej dziedzinie po prostu nie dałoby się funkcjonować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here