jakie dokumenty do emerytury

Jesteś osobą, którą za niedługo czeka przejście na emeryturę? Zaczynasz się stresować, bo nie wiesz, czy dasz radę skompletować wszystkie potrzebne dokumenty? W tym artykule dokładnie dowiesz się co jest Ci potrzebne do tego, aby zdobyć emeryturę. Zacznijmy jednak od początku.

W Polsce wiek emerytalny dla kobiet na dzień dzisiejszy wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65. Myślimy, że nie w dalej przyszłości z pewnością wymagania co do wieku pójdę w górę, ze względu na starzejące się społeczeństwo. Z tym problem borykają się również inne kraje Unii Europejskiej, zwłaszcza Niemcy. Polski rząd mając tego świadomość zaczął ściągać do naszego kraju ludzi z Ukrainy. Nie było to złe posunięcie, ponieważ mimo tego, że się od siebie różnimy, to jednak jest nam bliżej kulturowo do nich niż do mieszkańców bliskiego wschodu. Niemcy kilkanaście lat temu wprowadzając politykę otwartych drzwi przy jednoczesnym dobrym socjalu dla uchodźców – sami doprowadzili do takiej sytuacji, w której znajdują się obecnie.

dokumenty

Na szczęście mieszkamy w Polsce i na chwilę obecną ZUS, mimo strat, które odnotowuje co roku – bodajże 2 mld – jest instytucją działającą na zasadzie piramidy finansowej, która idzie w kierunku upadku. Z tego powodu emerytury w Polsce są śmiesznie niskie a będą jeszcze niższe. Pokolenie ówczesnych trzydziestolatków nie ma co liczyć na pomoc ZUS w wieku emerytalnym a więc powinni zacząć już teraz zacząć oszczędzać pieniądze na swoją starość. Mieć jakieś zabezpieczenie. A im wcześniej o tym pomyślą, tym lepiej dla nich samych. Jeśli jednak ZUS do tego czasu nie rozpadnie się emerytury będą śmieciowe.

Nie dawno powstał PPK, który ma uchronić przyszłych emerytów przed brakiem jakichkolwiek pieniędzy na starość, ale czy to rzeczywiście jest takie dobre rozwiązanie? Pieniądze, które będziemy odkładać będą wypuszczane na giełdę. Nie wiadomo do końca, kto będzie nimi obracał i co się stanie w przypadku, kiedy akcje zaczną przynosić straty – dojdzie do zawirowań na rynku itd. Nigdzie nie jest to uwzględnione. Myślimy, że to do tego pomysłu trzeba podchodzić sceptycznie. Zacznijmy już od dziś swoją edukację finansową, aby mieć pogląd na to, co dzieje się w obecnym świecie i jak możemy sprawić, że nasz kapitał przestanie tracić na wartości.

Wracając do samego tematu emerytur. Jakie dokumenty do emerytury są potrzebne, do jej załatwienia? Przede wszystkim dobrze jest posiadać zaświadczenia potwierdzające naszą pracę w danym miejscu. Musimy udowodnić ZUS-owi, że pracowaliśmy. Problem pojawia się kiedy musimy szukać jakichkolwiek dokumentów czy potwierdzeń z pracy którą wykonywaliśmy w wieku 30 lat a firmy te już istnieją. Oczywiście, mają one obowiązek przenieść nasze dokumenty do archiwum, ale nie zawsze tak się dzieje.

na emeryturze

A miejmy na uwadze fakt, że im więcej przepracowanych lat – i w konkretny sposób udokumentowane – tym lepiej dla nas. Kolejne dokumenty to akta małżeństwa, dzieci, za które na szczęście nie musimy płacić, jeśli ich przeznaczeniem jest złożenie ich w ZUS. Na sam koniec pozostaje nam wypełnienie odpowiedniego wniosku. I tyle. Po około 30 dniach przychodzi decyzja i prawie zawsze trzeba donieść jakieś dokumenty. Ważne, aby się nie poddać w ich kompletowaniu, a jeśli nie mamy na to siły bądź chęci zlecić ich poszukanie osobom, które się na tym znają np. prawnikowi.

Obecnie najniższa emerytura w Polsce wynosi około 1000 złotych. Taki stan rzeczy jest dosyć dziwny i nie jak ma się do minimalnej płacy finansowej. Na logikę, dlaczego emerytom wypłaca się tak śmiesznie niskie pieniądze skoro ich koszt życia jest najwyższy ze wszystkich grup? Czy to się trochę nie mija z logiką? Rząd polski podwyższa minimalną płacę. Za kilka lat ma ona wynosić około 4 tysiące brutto, ale co ze wszystkimi tymi ludźmi, którzy mają niską emeryturę. Owszem, co roku dochodzi do waloryzacji, ale jest ona śmiesznie niska przy obecnej inflacji. Przypomnijmy, że w styczniu wyniosła już 3,5% a na dzień dzisiejszy podskoczyła aż do 4,4. Mówimy tutaj o oficjalnej inflacji. Ta nieoficjalna jest o połowę wyższa i tej powinniśmy się trzymać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here