jakie są próby złota

Złoto jest surowcem, który rozpala od lat ludzką wyobraźnię. Od lat ten błyszczący na charakterystyczny kolor metal symbolizował władzę. Ilość jego posiadania decydowała o władzy królów. Jest on także obiektem zachwytów i symbolizuje ciągłą chęć bogacenia się społeczeństw.

Obecnie wiemy, że złoto było znane już w prehistorii. Znaleziono nawet przedmioty wykonane ok IV wieku p.n.e. W późniejszych czasach to właśnie chęć posiadania jak największej ilości złota była jednym z głównych powodów do wypraw Europejczyków do Ameryki.

Złoto jest surowcem o bardzo specyficznych właściwościach. Bez względu na miejsce i czas jego wydobycia będzie ono posiadało takie same właściwości. W przeciwieństwie do innych środków płatniczych z przeszłości jak np. kakao nie ulega zniszczeniu. Złoto jest podatne na zmianę kształtu, możemy je formować wedle upodobań tworząc np. biżuterię. Dodatkowo jest bardzo ciągliwe. Dzięki dużej gęstości, możemy sporą ilość kruszcu zawrzeć w małej sztabce czy monecie, która będzie nośnikiem dużej wartości.
Złote produkty są wykonywane tak naprawdę z jego stopów. Zawartość czystego metalu w stopie określa jego próba. Poniżej udzielona zostanie odpowiedź na pytanie jakie są próby złota?

próby złota

Próba 0 to najczystsze złoto, może być również nazywana 24 karatową. Zawiera ona w sobie 99,9% czystego złota.
Próba 1 to inaczej 23 karatowe złoto, zawartość czystego złota w stopie wynosi tutaj 96%.
Kolejną próbą jest 2, czyli 18 karatowe złoto. Zawartość czystego metalu to 75%
Próba 3 z kolei to 14 karatowe złoto. Czystego złota jest w stopie 58,5%.
4 Próba nazywana także 12 karatowym złotem zawiera 50% czystego metalu.
5 Próba to 9 karatowe złoto i zawiera 37,5% czystego złota.
Ostatnią oznaczaną próbą jest 6, inaczej 8 karatowe złoto. Będzie ona zawierała 33,3% czystego kruszcu.

Na każdym złotym elemencie powinna być wybita cecha probiercza. Możemy z niej odczytać próbę. Jak widać powyżej, istnieją dwie metody oznaczania ilości złota w stopie. Pierwszą jest numer próby od 1 do 6 a drugą liczba karatów. Obie jednak są używane zamiennie.

Ogromnym zamiłowaniem do złota charakteryzują się Azjaci. Nawet trzy czwarte złota sprzedawanego na całym świecie jest sprzedawane właśnie tam. Największymi konsumentami są Indie i Chiny. Mieszkańcy tych krajów kupują głownie złotą biżuterię, ale także sztabki i monety. Tylko te dwa kraje odpowiadają za ponad połowę rocznego zapotrzebowania na złoto. Ogromna popularność złota w Indiach jest spowodowana tradycją. Szacuje się, że nawet do 70% złota w tym kraju jest sprzedawanych w sezonie weselnym i jest dawane jako posag. Większość zakupów złota dokonują mieszkańcy wsi. W związku z tym w urodzajnych latach, gdy plony przynoszą duże zyski sprzedaż złota jest większa.

obrączki

Złoto jest nie tylko metalem szlachetnym wykorzystywanym do produkcji biżuterii czy złotych sztabek i monet. To także metal przemysłowy, wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Jest to wprawdzie tylko około 10% rocznego zapotrzebowania na ten metal, ale jest to jednak wciąż dość spora ilość. Złoto jest wykorzystywane w bardzo wielu dziedzinach. Począwszy od stomatologii (do produkcji plomb i koronek zębowych), poprzez branżę elektroniczną i elektryczną, ale również w nanotechnologii, ekologii czy w ochronie przed promieniowaniem. Dodatkowo złoto jest wykorzystywane w dekoracjach i w produktach spożywczych. Poza tym branża jubilerska generuje ponad połowę popytu na złoto na całym świecie.

Złoto przez inwestorów na całym świecie jest produktem inwestycyjnym do którego zwracają się w czasach niepewności. Jak również w celu dywersyfikacji portfela. Zapewnia one zabezpieczenie portfela inwestycyjnego przed inflacją i gwałtownym spadkiem cen akcji czy obligacji. Złoto inwestycyjne można zakupić w formie monet czy sztabek, ale także jako kontrakty terminowe. Inną formą jest np. zakup ETF czyli instrumentu mającego na celu odwzorować cenę danego aktywa pobierając niską prowizję. Można kupić ETF na złoto lub np. zapewniający ekspozycję na spółki wydobywcze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here