Kot w domu

Koty, to obok psów, najchętniej wybierane zwierzęta domowe w Polsce. Nic dziwnego, bo oprócz tego, że ich zachowanie wywołuje uśmiech na twarzy niemal każdego, są zwierzętami bardzo niezależnymi, przez co idealnie nadają się na towarzyszy osób mających zabiegane życia. Natomiast głaskanie kota, połączone z jego mruczeniem działa uspokajająco i stymuluje produkcję serotoniny – jednego z najważniejszych neuroprzekaźników, wpływających na poprawę humoru. Jak się przygotować, jeśli właśnie zdecydowałeś się na zaadoptowanie pierwszego kota?

Podstawowa wyprawka – to wcale nie takie trudne

Szczęśliwie dla swoich posiadaczy koty wymagają zdecydowanie mniej uwagi od psów – na przykład nie ma konieczności uciążliwego wyprowadzania o określonych porach. Każdy kot ma genetycznie wbudowaną potrzebę chowania swoich odchodów – robi tak z uwagi na to, że jest zwierzęciem małym, które samo musi ukrywać swoją obecność przed większymi drapieżnikami. O ile nie musisz więc wyprowadzać kota na dwór, a on sam będzie dobrze się czuł nawet w mieszkaniu w bloku, o tyle musisz zapewnić mu niezbędne akcesoria, by mógł załatwiać swoje fizjologiczne potrzeby. Najlepiej więc jeszcze przed zaproszeniem go do domu, kupić kuwetę oraz specjalny żwirek, który będzie pochłaniał zapachy. Dzięki temu nawet załatwianie się w domu przez kota nie będzie kłopotliwe dla domowników. Warto przy tym pamiętać, że są one zwierzętami terytorialnymi i na każdego kota powinna przypadać co najmniej jedna kuweta, a najbezpieczniej będzie, jeśli przygotujesz jeszcze jedną „w rezerwie”.

Innym ważnym elementem, bez którego nie można się obyć, jest miska dla kota. Z racji na charakter otrzymywanego pokarmu i budowę jego szczęki zwierzę to najlepiej karmić właśnie wsypując pokarm do miski. Koniecznie należy zadbać również o stałą obecność płynów, więc dobry zestaw będzie zawierał co najmniej dwa naczynia tego rodzaju.

Przygotuj się również na inne ważne momenty

Wspomniana powyżej wyprawka dla kota to niezbędne minimum, by odpowiednio przyjąć nowego pupila w domu. Warto również przygotować obrożę do wyprowadzania kota na dwór, jeśli zdecydujesz się na wspólne spacery. Z kolei wizyty u weterynarza będą o wiele łatwiejsze w przeprowadzaniu, jeśli zdecydujesz się na zakup transportera – to również bezpieczny i zgodny z prawem sposób na przewożenie zwierzęcia samochodem. I skoro już o weterynarzu wspominamy – najprawdopodobniej zdecydujesz się na kastrację bądź sterylizację swojego zwierzęcia, dlatego możesz uprzednio przygotować jakiś fajny kołnierz dla kota, w którym będzie przechodził rekonwalescencję. Z takim zestawem zapewnisz mu właściwe przyjęcie w nowym miejscu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here