Narastające długi

Gdy długi stają się coraz wyższe, wtedy mogą one stać się poważnym zagrożeniem dla stabilności domowego budżetu. Jak poprawić wtedy swoją sytuację finansową? Ważne są szybkie i zdecydowane działania.

Rosnące zadłużenie coraz większym problemem

Wielu Polaków ma kredyty i pożyczki. Również sporo osób ma poważne trudności ze spłatą swoich zobowiązań. Rosnące zadłużenie wynika przede wszystkim z łatwej dostępności ofert banków i pozabankowych firm pożyczkowych. Aby otrzymać pieniądze, często wystarczy tylko dowód osobisty. Niestety, potem spłata zadłużenia może stać się znacznie trudniejsza, powodując poważne trudności finansowe.

Narastające długi wymagają właściwego działania, aby dzięki temu zapobiec jeszcze poważniejszym konsekwencjom. O czym powinny pamiętać osoby, które mają coraz trudności ze spłatą zobowiązań?

  1. Przejrzyj swoje wpływy i wydatki

W pierwszej kolejności należy dokładnie prześwietlić swój domowy budżet. Bardzo często okazuje się, że problemy finansowe są efektem podejmowania nieprzemyślanych decyzji zakupowych.

Warto zatem spisać na kartce lub w aplikacji wszystkie swoje wpływy, a potem przeanalizować wydatki – te stałe, na przykład rachunki, czynsz, podatki, raty, a także te zmienne, na przykład zakupy spożywcze, wydatki na rozrywkę, lekarza. Na tej podstawie można ocenić, gdzie pieniędzy wydaje się zbyt dużo, a potem wprowadzić w życie zasady umożliwiające oszczędzanie.

Najlepiej także stworzyć swój domowy budżet, na podstawie którego będzie można następnie planować swoje wydatki, w tym płatności rat, ale również oszczędzać pieniądze na czarną godzinę.

  1. Skontaktuj się z bankiem lub firmą pożyczkową

Najlepiej zapobiegać problemom ze spłatą długów. Nie powinno się wtedy chować głowy w piasek, także w kontaktach z bankiem lub firmą pożyczkową, w których dłużnik ma kredyty lub pożyczki.

Refinansowanie, inaczej restrukturyzacja kredytu lub pożyczki pozwalają na zmianę ich warunków, a tym samym na poprawę sytuacji finansowej. Najczęściej wydłuża się wtedy okres spłaty, co powoduje obniżenie wysokości comiesięcznej raty. Wprawdzie jednocześnie dochodzi do podwyższenia kosztów, jednak wtedy, gdy obecna wysokość raty jest zbyt wysoka, jest to najlepsze posunięcie.

Inna opcja to skorzystanie z konsolidacji długów. Zaciągnięty wtedy kredyt konsolidacyjny służy do spłaty dotychczasowych zadłużeń w innych bankach i firmach. Dzięki temu dłużnik także może obniżyć wysokość comiesięcznej raty i zamiast wielu wpłat dokonywać tylko jednej.

  1. Weź pod uwagę upadłość konsumencką

Upadłość konsumencka jest dość nową procedurą w polskim prawie. Działa ona podobnie do upadłości firm, natomiast dotyczy osób fizycznych nieprowadzących działalności konsumenckiej. Służy ona do zredukowania lub nawet całkowitego umorzenia zadłużeń w przypadku tych dłużników, którzy są trwale niewypłacalni.

Aby ogłosić upadłość konsumencką, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do sądu. Można zrobić to samodzielnie lub skorzystać z usług kancelarii prawnych zajmujących się pomocą w tym obszarze.

Podsumowanie

Narastające długi, które stają się coraz trudniejsze w spłacie, mogą przydarzyć się każdemu. Oczywiście, najlepiej im zapobiegać, jednak zdarza się, że nawet te osoby, które dotychczas były w dobrej sytuacji finansowej i mogły pozwolić sobie na płatność rat, nagle wpadają w poważne tarapaty. Wówczas warto wziąć sprawy w swoje ręce, by zapobiegać dalszym problemom wynikającym z gorszej sytuacji i w końcu spłacić posiadane zadłużenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here