książki

Został Ci jeszcze rok do egzaminu maturalnego? Wydaje się, że jeszcze mnóstwo czasu przed tobą i decyzję co robić dalej ciągle odwlekasz? Jeszcze nie zawracasz sobie głowy tym, jakie są kierunki studiów? A może kończysz technikum albo szkolę zawodową, a nie liceum ogólnokształcące i wydaje ci się, że bez problemu znajdziesz pracę jako technik i ktoś z wyrobionym już zawodem?

Na pewno już wiesz, co cię bardziej lub mniej interesuje, to, w czym jesteś dobry. Najlepszym dowodem są oceny i to, jak łatwo przyswajasz wiedzę z danego tematu naukowego. W każdym razie na pewno już minimum rok przed maturą powinno się wiedzieć, czy po ukończeniu szkoły wybierzemy się na studia, a jeśli tak to jaki kierunek studiów wybierzemy.

Jeśli lubisz czytać książki i nie masz problemów z pisaniem wypracowań i rozprawek oraz nie popełniasz błędów ortograficznych, stylistycznych i językowych możesz pomyśleć o wyborze kierunku humanistycznego. Podstawowym wyborem jest filologia polska. Ten kierunek najczęściej kojarzy nam się z nauczycielami języka polskiego, jednak po ukończeniu tego kierunku nie tylko możemy iść pracować w szkole, ale także możemy zostać korektorami tekstów, rzecznikami prasowymi, specjalistami ds. marketingu czy public relations.

Oprócz czytania książek i poznawania kultury nie tylko polskiej, ale także zagranicznej, ponieważ będziemy poznawać literaturę powszechną, poznamy podstawy języka łacińskiego, nauczymy się retoryki, czyli sztuki poprawnego wysławiania, na zajęciach ze słowotwórstwa dowiemy się w jaki sposób powstało dane słowo lub z jakiego języka obcego pochodzi. Słowo i język jest najczęstszym tematem, w który będziemy się wgłębiać na każdych zajęciach.

jakie są kierunki studiów

Jest jeszcze wiele innych kierunków humanistycznych, blisko spokrewnionych z filologią polską. Można się dokształcać bardziej w kierunku sztuki, komparatystyki, bycia tłumaczem. Do humanistycznych kierunków już mniej powiązanych z polonistyką zaliczymy także bardzo popularną w ostatnich czasach psychologię. Aby dostać się na ten kierunek studiów to nie wystarczy już być tylko dobrym z języka polskiego.

Dodatkowo musimy uzyskać bardzo dobry wynik matury np. biologii, matematyki czy języka obcego. Jeśli jesteśmy empatyczni, lubimy słuchać osób i nie mamy problemów z rozwiązywaniem konfliktów to pomyślmy o tym kierunku. Humanistycznymi kierunkami są jeszcze takie kierunki jak filologie obce, filozofia, resocjalizacja, pedagogika, nauki o rodzinie czy sztuce. Kierunki na Akademii Sztuk Pięknych również należą do humanistycznych kierunków studiów. Może tam studiując okaże się, że mamy wspaniały talent i będziemy już niedługo wystawiać swój pierwszy wernisaż.

Jakie są kierunki studiów ścisłych?

Szczególnie jeśli będziemy kończyć technikum to powinniśmy się zastanowić nad uczelnią, która proponuje i specjalizuje się w kierunkach ścisłych. Jeśli lubimy matematykę, fizykę czy chemię to z pewnością poradzimy sobie na kierunku ścisłym. Oprócz typowych zajęć na sali dydaktycznej będziemy mieć sporo zajęć w laboratoriach doświadczalnych. To jest na pewno duży atut tych studiów, bo można od razu niektóre rozwiązania przetestować na żywo i zobaczyć końcowy efekt.

Taka praca na pewno wymaga dużo cierpliwości i dokładności, ale umysły ścisłe często charakteryzują się tymi cechami. Budownictwo, budowa maszyn, architektura krajobrazu czy wnętrz, nanotechnologia, informatyka, górnictwo to tylko niektóre z kierunków ścisłych. Mają one bardzo ciekawe nazwy i raczej po ich ukończeniu jesteśmy wykwalifikowani bardzo dobrze w danym obszarze i od razu możemy zacząć pracę.

srudentka

Jakie są kierunki studiów dla osób, które nie wyobrażają sobie siedzieć na wykładach, są w ciągłym ruchu i lubią sport? Możemy wtedy pomyśleć o studiowaniu na Akademii Wychowania Fizycznego. Tam nie tylko studiują osoby, które profesjonalnie trenują sport, ale także osoby, które chcą spróbować rywalizacji na zawodach międzyuczelnianych czy chcą się kształcić na zawód trenera. Na takiej uczelni także znajdziemy kierunek fizjoterapia.
Wybór jest ogromny, dlatego warto poświęcić trochę czasu i zastanowić się jakie są kierunki studiów, które by nam sprawiały radość. Wybierzmy dobrze, by czerpać radość z uczenia się przez całe pięć lat studiowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here